www.zwartekat.nl - Verzamelpunt voor cabaret en stand-up comedy
nieuws  voorpagina | archief | volg ons via twitter.com/zwartekat Spotify Twitter Facebook

Zwartekat op pad



Op 17 september 2007 werd de eerste aflevering uitgezonden van De Nieuwste Show. Waar eerder leukbedoelde programma's kwamen en faalden durfde BNN het aan om meerdere keren per week een satirisch nieuwsprogramma te maken. Vier dagen in de week zo'n programma uit de grond stampen. Daar wilde Zwartekat.nl meer over weten en daarom stuurden wij onze reporter Patrick Deters uit op onderzoek.



Het was koud buiten die dinsdagochtend, de eerste vorstdag na de zomer, als ik richting Amsterdam afreis. Toen we bij De Nieuwste Show (DNS) het verzoek op tafel legden om een dagje mee te lopen, ging ik ervan uit dat die jongens en meisjes rond 12 uur met de voorbereiding begonnen. En dat ik dus lekker een ochtendje kon uitslapen. Niets is minder waar. Of ik om half 10 bij de eerste opnames aanwezig wilde zijn.

Praktisch iedere avond zit er een video-item in de show en die worden het liefst op de dag zelf opgenomen. Maar dat is vaak niet haalbaar of omdat de locaties niet bereikbaar zijn of de acteurs vol zitten, dus dan worden ze ook wel eerder opgenomen. En zo ook vandaag. Jeroen van Koningsbrugge, ook wel bekend van VPRO's Draadstaal, kan door de drukte even de komende tijd even niets voor DNS betekenen en vandaar dat er voor hem een aantal opnames voor vandaag in de planning staan.

Opname 1

Het is dus half 10, we zijn de eersten in de werkplaats net buiten Amsterdam die als setting voor de eerste opname van de dag zal worden gebruikt. Het is koud… heel koud! Gelukkig is eindredacteur Bob McLaren zo vriendelijk om de antieke houtverbrandingsoven op te stoken. En er is warme koffie. De sketch gaat over de voorstellen omtrent cosmetische chirurgie. Jeroen en het (naakt)model zijn reeds aanwezig en langzaam maar zeker stromen de regisseur, cameraman en geluidsman ook binnen. De acteurs en de mensen van regie, camera en geluid spreken de scene kort door. De omgeving wordt op orde gemaakt, waarna Jeroen zijn kunsten zal moeten vertonen op dit bibberende model. Een opgave voor een ieder! Anderhalf uur later zijn we klaar. Op naar de studio voor wat 'props' en dan door naar de volgende lokatie: het circus.



Opname 2

We liggen iets voor op schema. Bij de studio gaan we alvast wat scenes schieten waarmee de opnames eigenlijk zouden eindigen. Ach, de volgorde is ook iets voor de snijtafel! Ondertussen worden de 'props' gehaald voor de opnames in het Circus. Voornamelijk kleding waarmee Jeroen de komende uren als clown door het leven zal gaan. Mensen die langs de studio wandelen kunnen de opvallende verschijning niet missen en laten een incidentele opmerking niet na. De 'shoot' zelf verloopt snel en na wat close-ups en trucage-shots gaan we snel door naar de locatie.

In het havengebied is een klein circus neergestreken wat zo vriendelijk is om de tv-makers van de tent en omgeving gebruik te laten maken. Een mooie manier om de sketch te beginnen. Ik laat me niet uit over het onderwerp van deze reportage, daarvoor moet je het eindresultaat in De Nieuwste Show bekijken.



Redactie

Het is inmiddels 2 uur en de twee scenes staan erop. Ik vertrek richting de Westergasfabriek in Amsterdam om me daar bij de redactie te voegen. In de studio hebben de schrijvers (merendeels cabaretiers en comedians) en de mensen verantwoordelijk voor de locaties, 'props' en onderzoek zich verzameld in de ruimte boven de opnamestudio. Voor de rokers is het bibberen buiten in de frisse wind. Daarna wordt de tekstverwerker weer opgezocht of het idee wordt voorgelegd aan Bob McLaren, eindredacteur Bart Klijberg of presentator Patrick Lodiers. Met slijpen, schaven, herschrijven en nogmaals herschrijven komt het programma langzaam maar zeker tot vorm. Zelfs de columnisten, vanavond Arie en Silvester, schrijven nog even mee voor de 'definitieve' versie.



Repetitie

Vanaf half 7 richt iedereen zich op de repetitie. In de kleine opnamestudio op de begane grond zijn er twee publieksbanken voor het publiek en (tijdens de briefing worden die / die worden in eerste instantie gevuld door de camera-, geluid- en opnamemensen. Iedereen krijgt van de regie het globale programma van de avond voorgeschoteld. Er worden afspraken gemaakt gemaakt over camera-standpunten, geluid en licht. De camera's worden ingesteld en daarna komen de mensen vanaf de grime naar beneden. De eindredacteur valt hierbij nog even in voor De Nieuwste Gast. Tina de Bruin, Patrick en Arie & Silvester spelen zichzelf.

Tijdens de repetitie zijn er toch nog wat laatste wijzigingen in de tekst. Van de twee grappen over Britney Spears, wordt er een herschreven naar Madonna. Een andere grap wordt ingekort zodat hij sterker eindigt. De tekst voor de autocue moet worden aangepast. Ook de technische medewerkers treffen de laatste voorbereidingen.



Opnames

Dan is het bijna acht uur - 11 uur nadat de werkdag begon- als het publiek begint binnen te stromen. Een grote groep - bijna uitsluitend jonge mensen - vult de tribune. De Engelstalige stand-up comedian Tim Ward warmt het publiek op en hij wordt daarbij nadrukkelijk bijgestaan door een overactieve Arie. Als het publiek lekker losgekomen is worden de medewerkers aan het programma van vanavond voorgesteld en krijgen we ook te horen dat Goedele Liekens vanavond De Nieuwste Gast is. Vanmorgen was er nog niks en alles waar vandaag de hele dag aan is gewerkt komt nu bij elkaar.

sympathiek publiek

Na afloop willen de makers nog wat nieuwe dingen uitproberen. Dit zal niet worden uitgezonden en zal soms helemaal nooit de uitzending halen. Om half 10 vertrekt het publiek weer en zit voor de medewerkers het werk erop. Computers worden uitgelogd, maar op de redactievloer wordt nog gezellig nagepraat. Afwezig zijn de regie en eindredactie. Voor hen de mooie taak om in amper een uur tijd het programma af te monteren en klaar te maken voor de uitzending. Toen zat ik nog in de auto op de weg terug. Ben je er een hele dag bij, moet je het alsnog kijken bij uitzendinggemist.nl.



En zo kwam er een eind aan een dag meelopen bij De Nieuwste Show. Een leuk nieuw programma dat nog op zoek is naar de eigen vorm en daarbij niet wars is van experimenteren. Ik heb er dan ook vertrouwen in dat het uitgroeit tot een mooie volwassen nazaat van een groep creatieve geesten.

Meer over De Nieuwste Show vind je op www.denieuwsteshow.nl



Voor Zwartekat.nl, dit was Patrick Deters.
Terug naar jou, Richard!

------
© Foto's: PJGDesign.nl
© Tekst: PJGDesign.nl, Zwartekat.nl

------
geplaatst op 26 oktober 2007