www.zwartekat.nl - Verzamelpunt voor cabaret en stand-up comedy
nieuws  voorpagina | archief | volg ons via twitter.com/zwartekat Spotify Twitter Facebook

Nieuwjaarsgroet - 31 dec 2003

Oudejaarsprogrammering - 31 dec 2003
Voor het gemak nog even een kort overzicht van al het cabaret dat vandaag op televisie te zien zal zijn.

19.55 uur, Nederland 3: Papaul
Oudejaarsfeest in het tv-huis van Paul de Leeuw.

20.23 uur, Nederland 3: De diva en de divan.
Deel twee van het theaterprogramma van Karin Bloemen en Cor Bakker.

21.13 uur, Nederland 3: Lebbis en Jansen
De oudejaarsconference van 2003.

22.00 uur, RTL4: Oudejaarsloterijshow
Veldhuis en Kemper is een van de vele muzikale gasten in dit programma.

22.23 uur, Nederland 3: Spijkers jaaroverzicht
De oudejaarsaflevering van Kopspijkers met zes bekende Nederlanders die aan de hand van de leukste fragmenten van het afgelopen jaar strijden voor een goed doel. Verder komt het Kopspijkers cabaret maar liefst tweemaal in actie, waarbij alle cabaretiers te zien zijn. Het is ook de laatste keer dat Paul Groot en Owen Schumacher deel uitmaken van het cabaret.

1.40 uur, Nederland 3: herhaling Lebbis en Jansen
Voor als je het gemist hebt of je het gewoon nog een keer wilt zien.

Op tv - 30 dec 2003
Theo Maassen heeft samen met zijn vriend Marco Jansen een documentaire gemaakt: 'De onterechte kampioen'. Deze documentaire werd vertoond worden op het Nederlands Filmfestival in Utrecht op 27 september 2003. De documentaire gaat over Huub, een amateur-pantomimer die alles over heeft voor succes. In deze documentaire wordt hij gevolgd tijdens de internationale kampioenschappen Living Statue in Oostende (B).

'De Onterechte Kampioen' wordt op zondag 4 januari 2004 door de VPRO uitgezonden op Ned 3, om 22.40 uur.
-meer info

Theo Maassen vertelt trouwens in de nieuwe VARA-gids over zijn televisieweek.

In de media - 30 dec 2003
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van 'Over de top' van NUHR en een recensie van 'Hoerejong' van Leon van der Zanden.
-In de media

Op de radio - 30 dec 2003
In het lokale radioprogramma Rij 1 Stoel 1 op 4 januari onder meer de volgende onderwerpen:
- Cabaretier Miel Verstappen komt praten in de studio over zijn nieuwe voorstelling en zijn nieuwe CD "Happy Miel".
- Paul Passchier is zanger/acteur/tekstschrijver is in het land te zien met zijn voorstelling 'Fluiten in het donker'. De liedteksten uit deze voorstelling zijn geïnspireerd op de Kronkels van Simon Carmiggelt.
- Mylène d'Anjou praat over haar nieuwe CD 'Star'.
Rij 1 Stoel 1 wordt om de 4 weken uitgezonden tussen 10.00-12.00 uur door Favoriet FM en is o.a. te ontvangen in Zevenaar, Arnhem, Nijmegen, Doetinchem en de Liemers via FM 94.0.

Witte doek: Thomas Acda - 30 dec 2003

Thomas Acda speelt de vader van een jonge voetballer in de film 'In Oranje'. De film gaat over Remco, 12 jaar, die een getalenteerde en fanatieke voetballer is met maar één droom: te mogen spelen in het Nederlands Elftal. Als zijn vader (Acda) plotseling sterft, stort Remco’s wereld in. Vanaf 28 april 2004 in de bioscoop.
-www.inoranje.nl

Jongerentheaterdag - 29 dec 2003
Op zondag 22 februari van 13.30 ­ 22.00 uur vindt in Theater Zuidplein te Rotterdam de 34e editie van de Jongerentheaterdag plaats. Een dag vol humor, spektakel, hilarische en absurdistische acts én bijzondere muzikale optredens. Maar liefst 25 optredens voor slechts 13 euro.

De Jongerentheaterdag is bedoeld voor (theater- en muziek)programmeurs en medewerkers van jongerencentra, buurt- en clubhuizen, sociëteiten, theaters, scholen en andere podia die culturele programma's (voor jongeren) organiseren. Maar de jongeren zelf én de wat ouderen zijn uiteraard ook van harte welkom.

Ook dit jaar heeft de Zwartekat-redactie het programma in een internet-jasje gegoten.
-www.zwartekat.nl/jongerentheaterdag/

Ouders Lusanne van der Gun boos op Lebbis en Jansen - 29 dec 2003
Op 24 dec j.l. berichtten we over De Volkskrant-journalist Alexander Nijeboer die grappen in de Oudejaarsconference van Lebbis en Jansen over de tijdelijk ontvoerde tiener Lusanne van der Gun.
Nijeboer: "De grappen over Lusanne van der Gun, het elfjarige meisje dat in augustus enkele dagen werd ontvoerd, zijn onnodig kwetsend voor het slachtoffertje. De tiener kwam tegen haar wil in de publiciteit en heeft bovendien nog niet de volwassenheid om beledigingen te relativeren of zich tegen het zinloos verbaal geweld te verweren. Lebbis & Jansen tonen dat een discussie over de grenzen van satire niet in alle gevallen onzinnig is."

Een journalist van Omroep Friesland heeft daarop contact gehad met de ouders van het meisje. Zij zijn behoorlijk ontstemd en onderzoeken of ze (gerechtelijke) stappen kunnen nemen om de grappen te laten verwijderen uit de conference. Of zoals het op de site van Omroep Friesland staat:
De âlden fan Lusanne van der Gun binne
net bliid mei de âldjierskonferinsje fan
it teaterduo Lebbis en Jansen. Dêryn
wurde grappen makke oer Lusanne dy't
ûnnedich kwetsend binne. Dat fynt ek
resinsint Alexander Nijeboer fan de
Volkskrant. De Van der Guns ûndersykje
de mooglikheid om der wat oan te dwaan.
It leafst moatte grappen skrast wurde.

De foarstelling is no yn de teaters te
sjen en wurdt âldjiersdei útstjoerd op
televyzje.

-In de media
-Discussieer mee op het Zwartekat Forum

Op tv: Farce Majeure - 29 dec 2003
Vanavond blikt het team van het satirische tv-programma Farce Majeure terug op hun eigen televisietijd. Henk van der Horst, Jan Fillekers, Fred Benavente en Ted de Braak doen dit aan de hand van het nieuws uit het afgelopen jaar.
Nederland 1, tussen 18.55-20.00 uur.
tip: polleke

Columns NUHR - 29 dec 2003
Joep van Deudekom, lid van cabaretgroep NUHR, maakt sinds jaar en dag ironische columns voor het opvoedkundige televisieprogramma 'Bij ons thuis' van Teleac. We hebben op de NUHR-pagina nu alle videocolumns in een overzicht gezet. Ze zijn alsnog te bekijken middels realmedia.
Mede-NUHR-der Peter Heerschop maakt al ruim een jaar lang weekoverzichten voor het radioprogramma 'Evers staat op' op Radio 538. Ook deze columns worden nu gelinkt vanaf de NUHR-pagina.
-Zwartekat.nl: NUHR

Nederlands Uitburo - 29 dec 2003
Met ingang van januari 2004 gaat een nieuwe organisatie onder de naam 'Nederlands Uitburo' van start.
Meer in het persbericht:
-Nederlands Uitburo van start

Vervolg PaPaul - 27 dec 2003
PaPaul, de dagelijkse soap met Paul de Leeuw krijgt een vervolg vanaf maart 2004. In verband met het niet halen van de gewenste kijkcijfers, verschuift het programma naar later op de avond.
-PaPaul-site, met video-archief
tip: judithj

Oudejaarsconference 1954-2003 Oudejaarsconference-special - 27 december 2003
Hij is er weer, de oudejaarsconference-special. Lees over het onstaan van de oudejaarstraditie en de bekendste oudejaarsconferenciers.
-Oudejaarsconference 1954-2003

Op de radio - 27 dec 2003
Aanstaande zondag in OVT: een gesprek met Eli Asser, tekstschrijver van o.a. het roemruchte radioamusementsprogramma Mimoza (Ministerie van Moeilijke Zaken), van comedyseries voor televisie als ’t Schaep met de vijf poten en Citroentje met Suiker, van musicals als Potash en Perlemoer en Sam Sam en van theaterstukken als Aan de vooravond, gebaseerd op zijn persoonlijke herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog in het Apeldoornse Bos. Tijdens de uitzending zijn nog nooit eerder uitgezonden opnamen te horen afkomstig uit het persoonlijk archief van Asser.
Radio 1, 10.00-12.00 uur. De uitzending is achteraf in realmedia te beluisteren en ook te bestellen via de website van OVT.
-OVT: 28 december 2003

Het boek 'Alles is meegenomen' van Eli Asser verschijnt in april 2004 bij uitgeverij de Arbeiderspers, ISBN 90-295-0380-7.

Goedkoop Cabaret - 27 dec 2003
Goedkoop Cabaret toont nieuw talent tegen een schappelijke prijs.
Op vrijdag 2 januari onder meer: Arnoud Kaldeway, Steef en Martijn. Remy Klijnsma presenteert de avond.
Op zaterdag 3 januari spelen Jeroen Woe, Johnny Hoogovens, Dames voor na vieren. De presentatie is in handen van Jochanan Westra.

Goedkoop Cabaret speelt in het CREA Theater, Turfdraagsterspad 17 te Amsterdam. Kaarten á 6 euro kunnen gereserveerd worden op nummer 020-5251400 (gereserveerde kaarten afhalen tussen 19.30 en 20.15 uur). Kaarten zijn ook op de avond van de voorstelling vanaf 20.00 te koop aan de kassa. Aanvang 20.30 uur.
-goedkoopcabaret@crea.uva.nl.

Op de radio - 27 nov 2003
In de zesde en dit voor dit jaar de laatste aflevering van Gasablanca, een satirisch radioprogramma, wordt het afgelopen jaar besproken in een speciale 1 uur durende oudjaarsconference. De vorige uitzending staat ook nog steeds online. Hierin is cabaretduo Ons te horen. Op dit moment touren ze nog door Nederland als begeleiding van Nilgun Yerli, maar binnenkomt komt hun eigen cd en voorstelling uit.
-www.gasablanca.nl

Oproep - 27 dec 2003
"GEZOCHT stand-up comedy en caberet talent uit de Achterhoek! Wie wil in Doetinchem, in cultureel centrum de Gruitpoort de boel opvrolijken en jongeren enthousiast maken voor stand-up comedy of cabaret? Voor vrijdagavonden in januari en maart. Reacties naar Anita van de Watering, 024-3609590 (onder kantooruren) 0314-340943 of e-mail (altijd) anita_vlinder@hotmail.com."

Op de radio - 26 dec 2003
Volgende week zaterdag, 3 januari 2004, presenteert het stand-up comedygezelschap FreshWagon Langs de lijn. Tussen 20.00-23.00 uur op Radio 1.

Op tv - 26 dec 2003
Vincent Bijlo is morgen te zien in de Top 2000-a-go-go. Nederland 3, rond 19.30 uur.

Fijne feestdagen - 25 dec 2003

vlnr: Richard van Bilsen, Owen Schumacher (JP Balkenende), Patrick Deters

Ondertussen overzee: Lenny Bruce - 25 dec 2003
Normaal gesproken beperken we ons tot nieuws in Nederland, maar af en toe maken we een uitzondering. Zo is gisteren de Amerikaanse stand-up comedian Lenny Bruce gratie verleend, slechts 37 jaar na zijn dood. Amerikaanse media berichten:
"Late comedian Lenny Bruce has been pardoned for an obscenity conviction, 37 years after his death. The comic was convicted in 1964 of "giving an obscene performance" at the Cafe Au Go Go in New York, and died two years later, aged 40, of a drug overdose. Yesterday, Governor George Pataki said the pardon represented the city's commitment to Americans' constitutionally guaranteed right to free speech. He said, "Freedom of speech is one of the greatest American liberties and I hope this pardon serves as a reminder of the precious freedoms we are fighting to preserve." The seminal comedian was renowned for his near-the-knuckle performances, which often included raunchy subject matters such as sex, religion and racism. He had tried - unsuccessfully - to overturn his conviction before he died."

In de media - 24 dec 2003
Recensie uit De Volkskrant toegevoegd van de oudejaarsconference van Lebbis en Jansen. De recensent is weliswaar lovend over de oudejaarsconference, maar vindt de grappen over het tienermeisje Lusanne van der Gun onnodig kwetsend.
-In de media
-Discussieer mee op het Zwartekat Forum

Op tv - 24 dec 2003
'Functioneel naakt' van Theo Maassen is een van de beste voorstellingen die de redactie vorig seizoen zag in de theaters.

Een kaal tafeltje en een stoel, die zo uit de opslagruimte van een ongezellig buurthuis lijken te zijn geplukt. En een blikje cola. Meer heeft Theo Maassen niet nodig om zijn verhaal te vertellen, want er zit hem een hoop dwars. "Ik ben niet labiel. Ik ben emotioneel flexibel", aldus Theo Maassen in zijn voorstelling 'Functioneel Naakt'. En: "Een optimist is een slecht geïnformeerde pessimist". Niets is meer wat het lijkt, meningen worden met gemak gewijzigd: "Als het om asielzoekers gaat is Nederland vol, maar als een vrouw zwanger is, wordt ze gefeliciteerd". Soms zakt ‘ie neer op een stoel en rest nog slechts één woord: "Kutzooi".
Uitzending op zaterdag 3 januari 2004 op Nederland 3.

Voorstellingen van Theo Maassen zijn tot nu toe niet op video of DVD uitgebracht, dus zet de video-recorder, of als je het kan betalen, de DVD-recorder (patser!) klaar.
foto: Vincent van den Hoogen

Columns elders op het web - 24 dec 2003
Columnisten hebben deels de taken van cabaretiers overgenomen voor het kritisch volgen van de maatschappij. Het mag dan ook weinig verbazing wekken als veel cabaretiers regelmatig columns schrijven.

Een leuke ontwikkeling is ook dat artiesten met enige regelmaat zelf op hun website schrijven. Zo houdt Herman van Veen al tijden een weblog bij op zijn website.
-Weblog Herman van Veen

Ook Sanne Wallis de Vries schrijft sinds enige tijd weer op haar site. Begin deze maand schreef ze een hilarisch verhaal over haar bezoek aan een sexshop op zoek naar een voorbindpenis. Voor haar voorstelling welteverstaan.
-www.sannewallisdevries.nl (zie onder 'Sanne schrijft')

In de media - 24 dec 2003
Recensies toegevoegd van Nilgün Yerli en Veldhuis & Kemper.
-In de media

In de media - 23 dec 2003
Recensies toegevoegd van Rooyackers, Kamps en Kamps.
-In de media

Op tv - 23 dec 2003
Op 1 januari is Herman van Veen twee maal te zien op de Belgische zender ATV met het theaterprogramma Andere Namen en een reportage van Daan Degroote. De eerste uitzending begint op 12.00 uur, de tweede rond 19.00 uur. Het is ons helaas niet bekend in hoeverre deze zender in Nederland te ontvangen is.

Van Veen is tegelijkertijd ook te zien op Nederland 1. Om 19.05 uur herhaalt de KRO het Gala van het Nederlandse lied, gewijd aan Ramses Shaffy, waarin Van Veen 'Sammy' en 'De ogen van mijn moeder' gezongen heeft, begeleid door Edith Leerkes en gearrangeerd door Erik van der Wurff.

Nieuwe DVD's - 23 dec 2003
Jochem Myjer - Adéhádé

De DVD komt uit in april bij Universal, tegelijkertijd met DVD's van Arie en Silvester en Klaas. Op de DVD komen wellicht ook nog fragmenten van Myjers eersteling 'Gegabber' te staan, maar dat is nog niet zeker.

Huishoudelijke mededelingen - 23 dec 2003
Pagina over Jack Spijkerman aan het cabaretier-overzicht toegevoegd.
-cabaretier-overzicht

Elders op het web - 23 dec 2003
Bijna kerst. Reden genoeg om te verwijzen naar dit grappige Engelstalige reclamefilmpje (windows media).
-alternatief kerststuk
Niet geschikt voor zwaargelovigen en andere mensen zonder humor.
via: razzz.net

Jaaroverzicht voor de vrouw 2003 - 22 dec 2003
De RVU presenteert het 'Jaaroverzicht voor de vrouw', een voorlichtingsprogramma met als belangrijkste vraag: wat heeft het jaar 2003 ons geleerd over de man?

In dit voorlichtingsprogramma praten Jeroen van Merwijk, Beau van Erven Dorens, Hans Dorrestijn, Bert Klunder, Maarten van Roozendaal en Diederik van Vleuten over het fenomeen MAN. Zij zijn zelf al jaren man en zijn dus ervaringsdeskundigen. Ze weten waar ze het over hebben. Het 'Jaaroverzicht voor de vrouw' is een tv-registratie van een voorlichtingsavond die deze mannen in december 2003 hebben gehouden voor een zaal met alleen vrouwen in het Amsterdamse Betty Asfalt Complex.

Doel van het ‘Jaaroverzicht voor de vrouw' is om, net als in de cursus ‘Mannen voor vrouwen’, op eerlijke wijze aan vrouwen uit te leggen wat mannen zijn, opdat mannen en vrouwen na miljoenen jaren van strijd en wederzijds onbegrip nu dan eindelijk zij aan zij kunnen gaan bouwen aan een betere toekomst, waarin woorden als wederzijds respect, inlevingsvermogen, referentiekader en assimilatie-bereidheid centraal staan.

Afijn, dit alles op maandag 29 december 2003, bij de RVU op Nederland 3, 20.05-21.00 uur.
-Jaaroverzicht voor de vrouw 2002
-Mannen voor Vrouwen 2002
-Mannen voor Vrouwen 2001
tip: juud

Columns elders op het web - 22 dec 2003
Columnisten hebben deels de taken van cabaretiers overgenomen voor het kritisch volgen van de maatschappij. Het mag dan ook weinig verbazing wekken als veel cabaretiers regelmatig columns schrijven.

Vincent Bijlo schrijft ondermeer columns voor het Utrechts Nieuwsblad en het Teleac-radioprogramma Telescoop. Zijn columns voor het Utrechts Nieuwsblad zijn terug te lezen op Bijlos website.
-Columns Utrechts Nieuwsblad
Helaas stopt Telescoop per 1 januari 2004, maar de columns van Bijlo sinds 13 februari 2002 zijn via de website nog te beluisteren in realmedia.
-Telescoop: radio on demand

Nieuwe DVD's - 22 dec 2003
Leon van der Zanden - Een coole snelle jongen met een zachte bruine vacht

Het eerste avondvullende soloprogramma van Leon van der Zanden is nu ook op DVD verkrijgbaar. Te bestellen via zijn (vernieuwde) website:
-www.leonvanderzanden.nl

Nieuw onderdeel: In de media - 22 dec 2003
Recensies toegevoegd van Jan Jaap van der Wal en Jetty Mathurin.
-In de media

Première én dernière Berry Lussenburg - 21 dec 2003
Een opmerkelijke première op 17 januari 2004 in Oostknollendam. Niet alleen is dit de première van 'Vermist' van Berry Lussenburg, het is tevens de dernière.

Lussenburgs cabaretprogramma 'Vermist' gaat over veranderingen binnen hemzelf en de maatschappij. Wordt de samenleving een sololeving? Lef, principes, normen en waarden, om maar iets te noemen, wat gebeurt er allemaal mee? Is hij nog wel degene die hij denkt te zijn, zegt te zijn of wil zijn? Het Koningshuis, asielsnookerscentra, zinloosgeweld, alle onderwerpen passeren de revue. Ook is er aandacht voor poëzie en voor wat er vandaag is gebeurd. 'Vermist' verandert per dag, omdat Berry de laatste gebeurtenissen weet te prakken in hapklare brokken.

In oktober 2004 gaat zijn tweede voorstelling alweer in première in Theater De Meerse.
-www.berrylussenburg.nl

Nieuw onderdeel: In de media - 21 dec 2003
Tussen de grote hoeveelheid nieuws door citeerde de Zwartekat-redactie met enige regelmaat uit recensies in de media. Deze citaten krijgen nu ook een eigen plekje bij een nieuw onderdeel genaamd 'In de media', bereikbaar via onderstaande link en in de navigatie als onderdeel van 'Nieuws'.
Tips? Neem contact op met de redactie.

Vandaag zijn recensies toegevoegd van Hetty Heyting, Freek de Jonge, Claudia de Breij en Kommil Foo.
-In de media

Huishoudelijke mededelingen - 20 dec 2003
De eerste serie van nieuwe cabaretierpagina's is toegevoegd: Arnoud Kaldeway, Jim Speelmans, Wilko Terwijn en Leon van der Zanden.
-cabaretier-overzicht

Zwols Studenten Cabaret Festival - 20 dec 2003
Studerende cabaretiers worden opgeroepen zich aan te melden voor het Zwols Studenten Cabaret Festival. Er wordt een jury-, persoonlijkheids- en publieksprijs vergeven. De voorronden zijn op dinsdag 13, 20 en 27 januari in Het Vliegende Paard in Zwolle en de finale op dinsdag 3 februari in Odeon, ook in Zwolle.
Meedoen? Stuur een e-mail naar stichting_daidalos@hotmail.com.
Inschrijven kan tot 26 december 2003.

Oudejaarsconference Wilko Terwijn - 20 dec 2003
Op 16 december berichtten we al over de oudejaarsconference van stand-up comedian Wilko Terwijn. Wie op 30 december niet naar Panama in Amsterdam kan, kan ook terecht bij een van de try-outs van de oudejaarsconference:
- 20 dec in het werftheater Utrecht
- 26 dec in XL Wageningen
- 27 dec in Borra Amersfoort
- 28 dec tijdens de Valkhof affaire ( 16:00 ) in Nijmegen en later op de avond in de Tom Staal show in Utrecht

Andermans Veren op DVD - 20 dec 2003
Andermans Veren - Andermans Feestdagen DVD
Universal 821-667-6

"Al uw vuurwerk komt mijn kant op."
-"Ja, ik sta te mikken, lul."

Na het samenstellen van boeken en CD's hebben de makers van Andermans Veren Radio en TV, Jacques Klöters en Kick van der Veer, zich nu gericht op de DVD. Hun eerste uitgave heet, goed getimed, Andermans Feestdagen en bevat sketches, conferences en liedjes over Sinterklaas, Kerstmis en Oud en Nieuw.
-lees verder...

Op de radio - 20 dec 2003
Andermans Veren gaat aanstaande zondag in de laatste uitzending van dit jaar over 'ouderdom'. Met liedjes en conferences van o.a. Toon Hermans, Wim Kan en Wim Sonneveld, maar ook Lenette van Dongen, Ramses Shaffy, Adèle Bloemendaal, Paul van Vliet en Onno Innemee.
Daarnaast zijn er natuurlijk de vaste onderdelen 'Het Vlaams Blokske' en het 'Veertje' van Johan Hoogeboom.
Radio 2, 18.00-20.00 uur.

Vervolgens in Uitgelicht:
- Sara Kroos over haar theaterprogramma "Lam" dat vorige week zaterdag in première ging.
- Hein Jens, directeur van Koninklijk Theater Carré, dat vanaf 4 januari zijn deuren sluit in verband met een ingrijpende renovatie.
- Verslaggever Robert Jan Booij bezocht in de Kennemer Boekhandel in Haarlem een signeer-sessie van Drs P.
- In een speciale 19-toen een herhaling van een Oudejaarsconference van Neerlands Hoop (Freek de Jonge en Bram Vermeulen) die in 1977 werd uitgezonden in het Vara-radioprogramma "In de Rooie Haan".
Radio 2, 20.00-23.00 uur.

In het eerste uur van Volgspot speelt Richard Groenendijk een stuk uit zijn programma 'Ego'. Ego is het vierde programma van cabaretier Richard Groenendijk. Daarin zien we de zwarte kant van Groenendijk. Ego is een combinatie van cabaret, stand-up comedy, scherpe typeringen en hartverscheurende zangnummers.
Na middernacht praat Hijlco Span in Volgspot met Maarten Eilander. Eilander is samensteller van de CD 'Vliegende Hollanders', een uitgave van Theaterinstituut Nederland naar aanleiding van honderd jaar motorluchtvaart. Op de cd wordt de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaartindustrie bezongen door onder andere Eduard Jacobs, Bob Scholte, Max van Praag en Wim Sonneveld.
Radio 2, 23.00-01.00 uur.

Elders op het web - 19 dec 2003
Gisteren opende de VARA een nieuw cabaret & amusements-portal. Naast informatie over veel cabaretiers is de mooiste toevoeging van de site een enorme hoeveelheid videofragmenten. Inmiddels staan er zo'n 103 fragmenten online, van onder meer Herman Finkers, Droog Brood, Klaas, Youp van 't Hek, Lebbis en Jansen, Najib Amhali en natuurlijk het Kopspijkers cabaret.
-variatee.vara.nl
Voorbeelden:
-videofragmenten Herman Finkers
-videofragmenten Najib Amhali
-videofragmenten Rooyackers, Kamps & Kamps

Van het boekenfront - 19 dec 2003
Richard Stuivenberg en Ron Rijghard - Theaterkritiek in Nederland: 25 critici aan de tand gevoeld.
Dit zijn 25 interviews die eerder in TM verschenen zijn. Het wordt ingeleid door Constant Meiers , en het bevat een nawoord van Peter Anthonissen die vanuit de Vlaamse praktijk op de 25 gesprekken terugkijkt.

Verwacht:
Dolf Jansen - Spierbundel
Een nieuwe bundel columns, verschijnt in april 2004.

Nieuwe CD's - 19 dec 2003
Freek de Jonge - De Kneep
Liedjes uit de gelijknamige voorstelling.
-Freekshop
-3 fragmenten uit CD De Kneep

Schoon aan de Haak - Strak
Liedjes uit hun gelijknamige eerste programma. Te bestellen via hun site voor Euro 12,-:
-www.schoonaandehaak.nl

Hester Macrander - Het laatste woord
Macrander heeft aangekondigd te stoppen met cabaretprogramma's na april 2004. Om de pijn te verzachten heeft ze een nieuwe eigen beheer-cd uitgebracht met liedjes uit haar meest recente programma's HUP en Weet Ik Veel!
De CD is direct bij haar te bestellen door Euro 13.50 over te maken op rekening: 8319612 t.n.v. Hester Macrander te Arnhem. De prijs is inclusief portokosten. Vermeld duidelijk om welk artikel het gaat en geef s.v.p. het juiste postadres aan!
Overigens is en blijft Macrander na april 2004 beschikbaar voor het verzorgen van cabarateske interludes tijdens congressen en lezingen.

Kerstplannen - 19 dec 2003
Binnenkort heeft de redactie vakantie en eindelijk gelegenheid om de site fors uit te breiden. Zo kan je meer cabaretierpagina's en meer recensies van boeken, CD's en DVD's verwachten.

Op tv - 18 dec 2003
Op dinsdag 23 december zendt RTL 5 'Brel is dood leve Brel' uit, een documentaire over de invloed vroeger en nu van de beroemde Belgische chasonnier Jaques Brel. In dit programma zingt Paul de Munnik het nummer "ne me quitte pas." RTL 5, 22.40-23.40 uur.

Deze week moesten we ze missen, maar de familie weltevreden zijn op op 25 december terug met een Weltevreden op 10 Kerstspecial. Nederland 3, 22.08-22.45 uur.

Jules Deelder en Kamagurka zijn op dat moment te gast bij het Belgische tv-programma 'Voetzoeker'. Vanaf 22.25 uur op Canvas.

Na weltevreden volgen hoogtepunten uit het programma 'Parlando' dat Freek de Jonge samen met het Metropole Orkest opvoerde. Nederland 3, 22.45-23.38 uur.
tips: geert, judithj

Elders op het web - 18 dec 2003
Droog Brood heeft diverse videofragmenten uit hun programma 'Teer' online gezet. Te bekijken met de realplayer of windows media-player.
-www.droogbrood.nl

Nieuwe DVD's - 18 dec 2003
Jiskefet - Drie pak Jiskefet
Selectie uit 1995-2002.

Jiskefet - Mijn club - Toen en nu

Sonneveld-biografie - 17 dec 2003
Het ANP meldt dat tv-producent, presentator en theaterkenner Han Peekel momenteel werkt aan een biografie over Wim Sonneveld. Naar verwachting verschijnt het in maart 2004, dertig jaar na het overlijden van Sonneveld. De biografie gaat 'Zeg maar ja tegen het leven' heten, vernoemd naar het lied 'Frater Vernantius'.
Het ANP meldt dat er na het overlijden van Sonneveld diverse boeken verschenen, maar nooit een echte biografie. Daarmee wordt recensent/journalist Henk van Gelder wel tekort gedaan. In 1987 verscheen zijn boek 'Sonneveld'.

Op de radio - 17 dec 2003
In november 1936 was het Koningshuis het mikpunt van een persiflage (‘De prins, hij komt’) van het ABC-cabaret van Wim Kan. Ook Bernhard, die op 7 januari 1937 zou gaan trouwen prinses Juliana, moest het ontgelden. Was dit misschien de reden dat een uitnodiging aan het ABC-cabaret, om bij het huwelijk van Bernhard en Juliana op te treden, werd ingetrokken? Paul van der Gaag van het radioprogramma O.V.T. sprak begin december met ‘Beeld en Geluid’-medewerker Fred de Kok, die de unieke opnames (die niet geweldig van kwaliteit zijn) heeft gevonden.
-beluister fragment uitzending O.V.T.
-site O.V.T.

Interview Els de Schepper - 17 dec 2003
Collega-cabaretsitemaker en Zwartekat-lookalike Patrick Deters interviewde enige tijd geleden de Vlaamse comedienne Els de Schepper. Ze spraken ondermeer over haar huidige programma Intiem, de heisa rond de poster van haar vorige programma 'Puur' en haar toekomstplannen.
De duur is circa 26 minuten en voor het beluisteren is een realplayer vereist.

Els de Schepper is helaas nog maar een beperkt aantal voorstellingen van 'Intiem' te zien in Nederland:
- 17/12 De Harmonie in Leeuwarden, 058-2330233
- 20/12 CC Van Gogh in Zundert, 076-5971999
-Interview Els de Schepper
NB: in de opname wordt gesproken over 2002, maar de opname is wel degelijk uit 2003 hoor.

Op tv - 17 dec 2003
Paul de Leeuw is vanavond te gast bij Barend en Van Dorp. RTL4, rond 22.30 uur en 's nachts in de herhaling.

Op tv - 17 dec 2003
Hans Liberg kijkt onder de titel 'Hans Liberg en zijn idolen' op 26 december terug op twee decennia als sit-down comedian en op zijn idolen Danny Kaye en Toon Hermans. En vast ook Victor Borge. Ned 2 om 20.25 uur.
tip: judithj

Voetballende cabaretiers bij 'Masters of the game' - 16 dec 2003
Op 28 december aanstaande wordt in de Amsterdam Arena onder de naam 'Masters of the Game' een benefiet georganiseerd ten gunste van een hele stoet goede doelen. Bekende Nederlanders zullen zich daar wagen aan straatvoetbal ookwel streetsoccer genoemd. Onder de bekende Nederlanders die hun medewerking hebben toegezegd ook diverse cabaretiers: Najib Amhali, Raoul Heertje, Theo Maassen en Hans Teeuwen. Meer informatie vind je hier:
-www.motgonline.com
tip: judithj

Prijzenfestival: Ashton Brothers - 16 dec 2003
De Ashton Brothers hebben maandag de British American Tobaccoprijs 2003 gewonnen. "De jury zag het afgelopen jaar bij het opkomende theatertalent een duidelijke invloed van de stand-up comedy. Geheel tegen de stroom in en daarom uniek zijn de Ashton Brothers met hun programma Tragiek van de Onderman", aldus de jury, bestaande uit: Martine Bijl, Ron Peereboom Voller, Simone de Waard en Hans van Willigenburg. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 7000 euro en een replica van een beeld van Yvonne Kracht.
De prijs heette eerst de Pall Mall Exportprijs en de naamsverandering van de prijs vloeit voort uit de gewijzigde tabakswet. Maar verder is er niets gewijzigd. Van de prijs zelf krijg je trouwens géén kanker.
tip: Kees

Oudejaarsconference Contramime - 16 dec 2003
Cabaretvereniging Contramime heeft aanstaande woensdag 17 december de galapremiere van haar oudejaarsconference 'Cabaret Contramime misbruikt 2003'. Deze wordt live uitgezonden op de Campustelevisie van de Universiteit Twente en op internet vanaf circa 19.30 uur.
Voor meer informatie:
-www.contramime.utwente.nl

Oudejaarsconference Wilko Terwijn - 16 dec 2003
Op 30 december speelt Wilko Terwijn eenmalig zijn eigen oudejaarsconference in de Amsterdamse club Panama.

Terwijn is al sinds 1996 stand-up comedian en daarnaast ook tekstschrijver voor onder meer Claudia de Breij (VARA Laat), Javier Guzman en Jörgen Raymann (Raymann is laat). Aanvang 20.30 uur, toegang 10 euro.
-www.panama.nl

Op tv - 15 dec 2003
Vincent Bijlo is vanavond te gast bij Barend en Van Dorp. RTL4, rond 22.30 uur en 's nachts in de herhaling.

Transfernieuws - 15 dec 2003
Paul Smit stapt over naar impresariaat Mojo Theater. Eerder was hij verbonden aan impresariaat Roltrap naar de maan.
-www.soldaatsmit.nl

In de media: Rooyackers, Kamps & Kamps - 15 dec 2003
Positieve én kritische recensies voor Rooyackers, Kamps & Kamps.

"Rooyackers, Kamps en Kamps 3 is een uiterst vermakelijke voorstelling. De show kent weliswaar wat mindere momenten en overlappingen (hun eindeloos herhalen is een beetje een trucje geworden), maar wat vooral bijblijft, is hun absurde humor. Ook nu weer geldt: het gaat vaak nergens over, maar het is wel verdomde grappig. (..) De drie blinken vooral uit in rare vondsten en bizarre gedachtespinsels. Je zou het vondstjescabaret kunnen noemen, maar dat klinkt negatiever dan bedoeld. Met al het visueel en muzikaal geweld vallen de jongens in een buitencategorie van het cabaret. Die toevallig heel goed past bij deze tijd."
'Grappige onzin treft het doel' door Merijn Henfling, in: Het Parool, 8 december 2003

"Rooyackers, Kamps & Kamps brengen voor het eerst niet alleen maar sketches voor de vette lach; het trio durft in het derde programma ook inhoudelijk te zijn. (..) Desondanks valt er op de derde voorstelling nog veel aan te merken, te veel. Sommige sketches zijn clou-loos, anderen zeuren veel te lang door en effecten als een geluidsband worden tot vervelens toe uitgemolken. Het spel is af en toe middelmatig en eigenlijk heeft het drietal te weinig sterk materiaal om te spreken van een avondvullend programma. (..) Naast de missers herbergt de voorstelling een ongeevenaarde portie geniale gekte. Met mooie, geestige visuele vondsten en zwartgallige grappen zet het drietal het publiek continue op het verkeerde been."
'Rooyackers, Kamps & Kamps wel geestig, maar nog lang niet gevierd' door Alexander Nijeboer, in: De Volkskrant, 9 december 2003

"Voor voorstellingen die zweven tussen ‘ontzettend leuk’ en ‘stomvervelend puber-cabaret’ ben je bij het trio Rooyackers, Kamps & Kamps aan het goede adres. (..) bij vlagen vervelend, inhoudsloos, doelloos en irritant. En vrijblijvend, want koketteren met hun zogenaamde onkunde behoort steeds weer tot het grappenarsenaal. Dit keer gebruiken ze regelmatig een geluidsband, die de gedachten van het publiek (’wat is dít slécht zeg....’) laat horen. (..) Maar de drie Rotterdammers hebben verspreid over een uur en een kwartier óók een paar geweldige grappen gezet, zo origineel en zwartgallig dat die een hoop goedmaken. Het hele programma als niemendalletje afdoen, zou dus betekenen dat je het kind met het badwater weggooit."
'Gouden ideetjes redden treitercabaret' door Ruud Buurman (GPD), 9 december 2003

Het Algemeen Dagblad was een stuk negatiever:
"(..) dan gaat het drietal aan de slag met de visuele mogelijkheden die een huis met drie woonlage en de bijbehorende ramen biedt. (..) Maar hilarisch of ontroerend wordt het nooit. Wel is het tempo bijna voortdurend te laag en worden de grenzen van het absurdisme veel te lang opgerekt. Ook de verhaallijn - Rooyackers die door Tim 'Big Brother' Kamps op straat wordt gezet - kan de aandacht niet vast houden. (..) Rooyackers, Kamps en Kamps 3 (is een) ernstige teleurstelling. En dat is jammer, want 1 & 2 waren zo mooi..."
'R, K & K worstelen met derde programma' door Ruud Meijner, in: Algemeen Dagblad, 10 december 2003
met dank aan: Bumme

In de media: André Manuel - 15 dec 2003
Het Friesch Dagblad schrijft over de voorstelling 'Sleet' van André Manuel.
"Hij doceert nu met een innemende verwondering zijn gifpijlen die niet meer zo uitvoerig begeleid worden door het shockeren om het shockeren. (..) In Sleet ontpopt Manuel zich als kapitein Moraal in de hoedanigheid van de 'Nieuwe Mesjogge'; de openbaring, de leider die het klootjesvolk de weg wijst in een roes van zo moet het, zo hoort het en we dulden geen tegenspraak (..) de goede verstaander hoort wellicht de keiharde satire van deze ontpopping en dan weet je ook dat een Pim Fortuyn door hem doorgrond wordt op een niet mis te verstane wijze. Daarin is hij vlijm- en vlijmscherp en deelt hij rake klappen uit. (..) Maar dan bewijst Manuel zijn klasse door het publiek een onbehaaglijke gevoel te geven op een wijze van die bekende steen, de eerste worp en de onschuld. (..) Van dit hoofdthema wijkt André Manuel steevast af. (..) Zijn programma (kent) ook een paar zwakke plekken die hij spelenderwijs met het publiek hoopt op te vullen. Maar hij cultiveert deze publieksparticipatie teveel en wordt dan voorspelbaar."
'Kapitein Moraal als nieuwe Mesjogge' door Wiggele Wouda, in: Friesch Dagblad, 4 december 2003
met dank aan: Bumme

Zinloos wint Deltion Cabaret Festival - 14 dec 2003
Afgelopen zaterdag koos het publiek van het 8e Deltion Cabaret Festival het duo Zinloos als winnaar. De twee overige publieksprijzen respectievelijk aan Miel Verstappen en Patrick Spekman uitgereikt.

-lees het persbericht
-www.cabaretzinloos.nl
-www.deltioncabaretfestival.nl

Op de radio - 14 dec 2003
Morgen zendt het RVU radioprogramma 'Spiegels' een portret uit van cabaretier en theatermaker Peter Heerschop (Niet Uit Het Raam). Coen Verbraak volgde de oud-gymleraar, die sinds tien jaar fulltime in ‘het vak’ zit. Heerschop praat openhartig over onzekerheid, rivaliteit, ook binnen NUHR, en de angst voor de vluchtigheid van succes. 747AM, 15.00-16.00 uur.
-www.rvu.nl

2e Cabaretjam Parnassos - 14 dec 2003
Op donderdag 18 december organiseren de cabaretiers van Roltrap naar de Maan en Parnassos de tweede cabaretjam. Dat is een open theateravond met try-out-materiaal, improvisaties en gastacts.
Parnassos, Kruisstraat 201 in Utrecht. Aanvang: 20.30 uur. Entree: 4 euro, reserveren: 030-2538448
-www.roltrapnaardemaan.nl

Oudejaarsloterij - 14 dec 2003
Ook dit jaar viert RTL4 met de ‘OudejaarsloterijShow’ een groot feest om het nieuwe jaar uit te luiden. Dit met bekroonde circusacts én nationale en internationale muziekoptredens. Zo zijn onder meer De Poema's en Veldhuis en Kemper.
-www.oudejaarsloterij.nl
tip: peggy

Freek de Jonge-documentaire - 13 dec 2003
Momenteel wordt gewerkt aan een een lange documentaire over Freek de Jonge. Interviewer Coen Verbraak volgt De Jonge bijna twee jaar - al sinds augustus 2002 - zowel thuis als in het theater. De film (90 minuten) zal op 30 augustus volgend jaar worden uitgezonden door de RVU, ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van Freek. De film zal vermoedelijk ook in een aantal kleine bioscopen te zien zijn. Er zal bovendien een dvd van verschijnen.

Coen Verbraak is journalist bij Vrij Nederland. Naast documentaires voor het radioprogramma Spiegels, maakte hij in 1997 ook de vier-delige reeks 'Achter de lach' en in 2001 maakte hij samen met Paul Haenen een prachtige documentaire over acteur Ko van Dijk.
-www.coenverbraak.nl

Voor De Jonges huidge programma, 'De Kneep', zijn overigens nog enkele kaarten beschikbaar voor de allerlaatste voorstellingen.
-meer informatie

Op de radio - 13 dec 2003
Andermans Veren brengt aanstaande zondag een uitzending over vraatzucht, de zevende en laatste hoofdzonde die Andermans Veren de afgelopen weken zowel op de radio (zondag) als op televisie (aanstaande vrijdag) heeft behandeld.
Daarnaast zijn er natuurlijk de vaste onderdelen 'Het Vlaams Blokske' en het 'Veertje' van Johan Hoogeboom.
Radio 2, 18.00-20.00 uur.

Vervolgens in Uitgelicht:
- Peter Heerschop, Viggo Waas en Joep van Deudekom vormen samen de groep NUHR (voorheen Niet Uit Het Raam). Afgelopen maandag ging hun nieuwe programma in première: "Over de top".
- Nilgün Yerli is dit seizoen in het theater te zien met het programma "Held op blote voeten", een 'verslag van een reis door haar eigen geschiedenis'.
- Theo Nijland brengt vanaf 21 december in Amsterdam het kerstprogramma "Nijland nodigt uit", waarin hij natafelt met schrijvers, dichters en acteurs en hij zelf de kerstgedachten aan elkaar zingt.
- Jan Kruse voegde zich drie jaar geleden bij het rijtje cabaretiers die het jaar uitluiden. Het grote verschil is echter dat hij zijn oudejaarsconference uitsluitend in de Schouwburg van Deventer brengt.
- Twee luisteraars bespreken de voorstelling "De ziener" van cabaretier Vincent Bijlo.
- Het CD-panel (deze week bestaande uit Coot van Doesburgh en Jim de Groot) bespreekt het nieuwe album van Lucretia van der Vloot: "Alles wat telt".
Radio 2, 20.00-23.00 uur.

In het eerste uur van Volgspot gaat Marijke Boon in haar nieuwe voorstelling ‘Groote Zaagbek’ op pad met spuitbus, schaar en accordeon. In het Koningstheater zingt en speelt zij enkele fragmenten uit dit theaterprogramma. Theo Nijland is dan te beluisteren met een aantal liedjes die hij in de periode 1999-2002 zong voor de Volgspot-microfoon. Op dit moment is Theo Nijland in het theater te zien met zijn voorstelling ‘Jij ook altijd’.
Na middernacht praat Hijlco Span in Volgspot met Viggo Waas. 'Legaal Vreemdgaan', noemt Waas de vele creatieve uitstapjes die hij de afgelopen jaren maakte. Van toneelstuk tot satirisch televisieprogramma en van politieserie tot sportcolumn. In het Volgspot Foyergesprek vertelt hij over de nieuwe voorstelling ‘Over de Top’ van de cabaretgroep Niet Uit het Raam. En dat is niet genoeg want voor het Noord Nederlands Toneel heeft Waas ook de vertaling gemaakt van het klassieke toneelstuk Pygmalion.
Radio 2, 23.00-01.00 uur.

Van het boekenfront - 13 dec 2003
Verwacht: Maarten van Roozendaal brengt rond april 2004 een boek uit met zijn verzamelde liedteksten onder de titel 'Red mij niet'.

Elders op het web - 13 dec 2003
Dolf Jansen schrijft al een tijdje columns voor de site Fondsen.org.
Een overzicht van de columns tot nu toe:
-Condoom (december 2003)
-Goed Doel (november 2003)
-Test (oktober 2003)
-Gedicht! (september 2003)
-Hek (augustus 2003)
-Onmogelijk (juli 2003)

WAS leuk - 13 dec 2003
Op 18 december is er weer een WAS Leuk Comedynight in The Florin (Utrecht). Vanaf 21.00 uur lachen met Jasper Valstar (NL), Harry Glotzbach (NL), Vincent Geers (NL) en Tricky Rick (US).
Kaarten a 8 euro verkrijgbaar aan de bar.
-www.wasleuk.nl

Freek de Jonge - 12 dec 2003
Freek de Jonge gaat volgend seizoen voor de VPRO maar liefst 17 shows maken op improvisatiebasis. Dit alles vanuit Felix Meritis en de uitzending is vanaf 1 september.
-www.freekdejonge.nl

Op Sterk Water versus Sterk Water - 12 dec 2003
Een paar weken terug lazen we tot onze verbazing een zeer slechte recensie over het toneelstuk 'Sterk Water' in het ANP-krantje 'Spits'. Vervolgens stond op een cabaretsite deze recensie gelinkt aan de improv-comedy groep Op Sterk Water. Na een tip van Zwartekat werd de recensie verwijderd zonder dat we daar een kopie van konden maken. Maar nu vonden we de recensie dus terug op de site van 'Bekijk 't', een initiatief dat jongeren wil laten kennis maken met kunst en cultuur.

Rene M. Broeders, artistiek leider van Op Sterk Water, zegt: "Onze naam is inderdaad gekaapt en dat schept verwarring, we krijgen er al mailtjes over in de strekking van: ´Wat waren jullie leuk, dat hadden we niet verwacht na die recensie´. Het was ook gek om in Amsterdam levensgrote posters met onze naam te zien hangen. De naam Op Sterk Water is als merknaam geregistreerd, dus het mag niet. Onze jurist heeft Theatergroep `De Omgang` schriftelijk op de hoogte gesteld dat ze de naam niet langer mogen voeren."
Je kunt de desbetreffende recensie over het toneelstuk hier lezen:
-Liever een kater dan Sterk Water

Nieuwe CD's - 12 dec 2003
Nilgün Yerli - Simpel Leven

Nilgün Yerli heeft een CD uitgebracht onder de titel 'Simpel Leven' met daarop alle liedjes van de voorstellingen 'Wat zeg ik?' en 'Vreemde Vreemdgangers' plus een bonustrack. De CD is te bestellen via haar site en te koop bij de voorstellingen voor 10 euro (incl.BTW, excl. 1,50 verzendkosten)
-Bestel CD Nilgün Yerli

Delfts Blok - NUL

Het elfkoppige cabaretgezelschap Delfts Blok presenteerden onlangs hun eerste cd met de titel NUL, met daarop elf liedjes.
-www.delftsblok.net

Deltion Cabaretfestival - 11 dec 2003
Het Deltion Cabaretfestival (DCF) vindt op 13 december 2003 in de Nieuwe Buitensociëteit te Zwolle plaats. De inmiddels achtste editie is reeds een begrip in cabaretminnend Nederland. Het gratis toegankelijke festival kenmerkt zich door sfeer en gezelligheid en biedt, zoals gewoonlijk, een podium aan opkomend en reeds bevestigd talent. Bezoekers kunnen deze avond 'shoppen' tussen 10 cabaretiers en bepalen wie met de eer gaat strijken. Er wordt namelijk gestreden om een hoofdprijs met daarnaast twee aanmoedigingsprijzen en bezoekers kunnen dus gevraagd worden een juryrapport in te vullen.
Het DCF wordt georganiseerd door Ruud Knier en Willem van Eijk. De presentatie is in handen van Hans van der Steeg.
-www.deltioncabaretfestival.nl
Eén deelnemer, Stichting Mee-eeter, heeft al aangekondigd dat ze na het DCF stoppen als duo. Ewout Jansen gaat solo verder en van Hidde de Graaff is niet bekend wat hij gaat doen. Gelukkig is er van het duo nog een koopvideo beschikbaar, onder de titel 'Maar ja, die overgangen..'.
-Stichting Mee-eeter
-Bestel de video

Zwartekat world domination - 11 dec 2003
Voor zolang het grapje werkt:
-www.harrykies.nl / klik hier voor de echte site
-www.mojotheater.nl / klik hier voor de echte site
-www.detheatercentrale.nl / klik hier voor de echte site
-www.cabaretmp3.com / klik hier voor de echte site
Let op het adres in de adresbalk!
PS grapje werkt alleen bij internet explorer

Benefietconcert Papageno - 11 dec 2003
De stichting Papageno steunt projecten waarmee ouders en begeleiders van autistische kinderen en de autististische kinderen zelf worden ondersteund.
Op zaterdag 27 december vindt in het Amsterdamse Concertgebouw een bijzondere benefietvoorstelling plaats voor deze stichting. Op deze avond kunt u genieten van een afwisselend programma met onder meer optredens van het Orkest van het Oosten onder leiding van Jaap van Zweden. Na de pauze zal Paul van Vliet optreden.
Kaarten reserveren:
www.concertgebouw.nl
Meer weten:
www.stichtingpapageno.nl

Finalisten HC Podiumprijs - 11 dec 2003
De finalisten van de Holland Casino Podiumprijs zijn bekend! Op vrijdag 16 januari strijden zij om de felbegeerde jury- en publieksprijs in De Lindenberg.

-Jeroen Pater met I did it the Roel way
-Jochen Otten met Foeha
-Dames voor na vieren (Hanneke Drenth en Anne van Rijn)
Zowel Otten als de 'Dames voor na vieren' zijn studenten aan de Koningstheaterakademie in Den Bosch.

De finale vindt plaats op vrijdag 16 januari 2004 om 20.00 uur in De Lindenberg, Centrum voor de Kunsten, te Nijmegen. De finale-jury reikt de HC Podiumprijs uit. De hoofdprijs bestaat uit 1.200 euro. Daarnaast wordt er een publieksprijs van 400 euro toegekend.
Meer informatie:
www.hollandcasinopodiumprijs.shows.it
tip: marcel

Nieuwe DVD's - 10 dec 2003
Kommil Foo dvd-box

De Kommil Foo dvd-box is uit. Op drie DVD's de volgende theatershows: 'IJdele hoop', 'Lof der waanzin' en 'Wolfijzers en schietgeweren'. Daarnaast bevatten een hoop extra's: elke dvd bevat een aantal songs van de live-cd-opname (met uitgebreide groep), er is een filmpje waarin je de repetities van diezelfde cd-opname kan volgen, én er werd backstage gefilmd bij een 'Lof der waanzin'-show. Samen goed voor meer dan 4 uur kommil foo-materiaal.

Vanaf deze week te koop op de site en elke dvd die op de site gekocht wordt, is gesigneerd.
-www.kommilfoo.be

Vanuit de zaal: De waanzin van Wim Helsen - 10 dec 2003


Wim Helsen benadrukt in zijn programma 'Heden soup!' de hele tijd dat hij niet gek is. Goed dat hij het zegt, want ik vroeg me de gehele tijd vol bewondering af: "Wat is dìt?".

Op muziek van Mano Negra komt er een man in pak en wollen muts het podium op, die het liedje op onverstaanbare wijze en aanstekelijke mimiek nog eens dunnetjes overdoet. Er ontvouwt zich een bizar verhaal waarin hij soep brengt bij een mevrouw bij een bushalte. In de soep zitten gehaktletters en wanneer zij deze in de juiste volgorde opeet, vormen ze een gedicht waardoor zij van hem gaat houden. Voeg daarbij een gemene hond of delen daarvan, ABBA en een verhandeling over Maria en Jezus, waarbij Helsen zich afvraagt waarom hij eigenlijk niet heilig is. Het is ondoenlijk om in het kort deze voorstelling na te vertellen. Helsen schiet over het podium. Het ene moment is hij druk in gesprek met een vrouw uit het publiek en dan danst hij over het podium. Het knappe daarbij is dat hij geen moment de aandacht van de zaal verliest.

Na diverse baantjes vond de Vlaming Wim Helsen zijn weg in het theater als helft van het duo Vrolijk België, tot hij besloot alleen verder te gaan. In 2002 was hij de artistieke winnaar van het Leids Cabaret Festival. Dat de jury de hoofdprijs destijds toch aan Javier Guzman gaf, zet Helsen nu zelf recht in deze alom in de pers bejubelde voorstelling waarbij hij zijn bizarre hersenspinsels als volkomen logisch uitstort over het publiek. Bij het Leids vond ik Helsen al een geweldig verteller, maar kon het vertelde me niet 'pakken'. Daar kom ik van terug nu ik hem avondvullend bezig heb gezien. De voorstelling zal wellicht niet naar ieders smaak zijn, maar 'Heden soup!' is ongetwijfeld dit seizoen één van de hoogtepunten in het theater. Aanrader en eigenlijk verplichte kost voor mensen met absurde inslag.

Richard van Bilsen

-www.helsen-williams.be
foto: frits falkenhagen

Vanuit de zaal: Briljante onzin Rooyackers, Kamps en Kamps - 10 dec 2003


Afgelopen zondag ging alweer het derde programma van Bor Rooyackers, Tim Kamps en Wart Kamps in premiere in de Kleine Komedie.

Het programma is een opeenstapeling van losse grappen en grollen, dit keer vooral verbonden door het decor, een flatgebouw van drie verdiepingen waar de heren elk hun eigen piepkleine huisje hebben. Daar proberen ze elkaar de loef af te steken met slim ingesproken antwoordapparaat-berichten, vieren ze feestjes, organiseren ze concerten, versieren ze meisjes uit het publiek en tellen ze schapen. Hilariteit op drie vierkante meters.

Naast dit alles is er ook nog een verhaallijn over moeder Kamps waarvan we alleen de stem horen (volgens ons ingesproken door Claudia de Breij) terwijl ze praat met de dan nog kleine Tim. Als zij komt te overlijden geeft ze de leiding aan Tim, die zich in deze voorstelling dan ook ontwikkelt als een echte dictator. In deze derde voorstelling is vooral Bor Rooyackers de gebeten hond. Zo moet hij van Tim plots huur gaan betalen en wanneer dat niet lukt, wordt hij zonder pardon op straat gezet. Wart toont nog wel wat mededogen, maar Tim is keihard met de nodige daklozen-grappen. Het wordt nergens écht plat, behalve Bor zelf op een gegeven moment.

Regelmatig hoor je geweldige muziek van anderen die de changementen van de voorstelling begeleiden. Ik zou best een soundtrack van de Rooyackers, Kamps & Kamps-voorstellingen willen hebben.

Pas aan het eind merk je dat het programma nog helemaal niet af is. De drie Tim Kampsen op het toneel is leuk gevonden, maar is nog te zwak als act en ook het einde is nog niet helemaal goed. Niet echt verwonderlijk omdat het aantal try-outs beperkt bleef tot elf. Het is opmerkelijk dat ze in zo'n korte tijd nog een ontzettend grappig programma hebben neergezet. En die zwakke onderdelen van het programma, dat komt wel goed nu de premiere achter de rug is.

Richard van Bilsen

-www.cabaretsex.nl
-Parool: Grappige onzin treft het doel
-Fok!: Rooyackers, Kamps en Kamps
foto: charlotte dumas

Op tv - 10 dec 2003
In de serie 'Krachtstroom' willen presentatoren Yoeri Albrecht en Lennart Booij achterhalen wat de ambities en drijfveren zijn van hun gasten. In de aflevering van vanavond zijn Freek en Hella de Jonge te gast.
De band tussen beiden is zo sterk dat ze soms afgesloten lijken van de rest van de wereld. Of zoals Hella het verwoordt:"We zitten met z'n tweeën op een eiland en maken mooie dingen." Nederland 1, 23.05-23.40 uur.
-www.avro.nl/krachtstroom

In de media: Droog Brood - 10 dec 2003
Nog meer enthousiaste recensies voor 'Scenes voor de mensen' van Droog Brood. "Scènes voor de mensen stelt Droog Brood dat misverstanden en onhandigheden onze omgang met elkaar bepalen. Rond dit thema -én rond de wetenschap dat de mens altijd op zoek is naar liefde en ontroering -drapeerden Van de Witte en Hoeflaak een aantal ogenschijnlijk losse nummers die van achteren bekeken één hartverscheurende geschiedenis van menselijk onvermogen vormen. Hartverscheurend, maar ook om te lachen, want met janken alleen lossen we niks op natuurlijk. (..) Maar Droog Brood is voornamelijk ademloos kijken naar twee getalenteerde acteurs die bovendien ook nog eens heel erg muzikaal blijken te zijn."
'Hartverscheurend leuke geschiedenis van menselijk leed' door Ruud Meijer, in: Algemeen Dagblad, 28 november 2003

"Je wilt nog wel een half uurtje méér waar voor je geld, maar dat is dan tegelijk ook het enige waar je iets over te mekkeren kunt hebben. Het uur waar je het mee moet doen is namelijk van grote klasse. (..) Scenes om te huilen en scenes om te lachen, maar vooral knap gespeelde scenes uit het 'dagelijkse leven' die schuren en je een knagend en onbehaaglijk gevoel geven. Omdat ze, uiteraard absurd opgeblazen en vaak hilarisch slapstick-niveau, flarden van je eigen onvermogen laten zien."
'Droog Brood: grote klasse' door Ruud Buurman, in: Brabants Dagblad, 27 november 2003
met dank aan: Bumme

In de media: Vincent Bijlo - 10 dec 2003
BN/DeStem was enthousiast over 'De Woordvoerder', alweer de derde roman van Vincent Bijlo.
"Het boek eindigt in complete chaos en anarchie. De begrafenis van een oud-linkse politicus loopt uit de hand als de aanhangers van diens tegenstander op oorverdovende motoren het ritueel komen verstoren. Ze brullen en schelden, de ik-figuur tuimelt temidden van het gedrang in het pas gedolven graf en al die tijd klinkt Bach uit de aula, de grote J.S. Bach, die nou eenmaal overal boven staat. Zo komt De Woordvoerder op een wat pathetische, gezwollen wijze ten einde. Het voorafgaande is echter adembenemend. Deze derde roman van cabaretier Vincent Bijlo vertelt, voor de prijs van één, verschillende verhalen en kan dan ook op allerlei manieren gelezen worden."
'Derde roman Bijlo adembenemend' door Jeroen de Valk, in: BN/DeStem, 28 november 2003

HP De Tijd: "Het verhaal heeft een enigszins slapstick-achtige ontwikkeling, en dat is zacht uitgedrukt. (...) In vergelijking met 'Het instituut' (een afrekening met de blindenschool van Bijlo) en 'Achttienhoog' (een afrekening met de studententijd van de auteur) is 'De woordvoerder' een gevalletje van milde satire."
In: HP De Tijd, 28 november 2003
met dank aan: Bumme, JudithJ

Op tv - 9 dec 2003
In de serie ‘Het Kroonkado’ vroeg Netwerk zeven bekende Nederlanders om een persoonlijk cadeau te geven aan het kind van prins Willem-Alexander en prinses Maxima. Gisteren deden Najib Amhali en Keukenhof-voorzitter Walter Jansen een duit in het zakje. De reportage is online te bekijken met Windows media.
-Netwerk: Het kroonkado - deel 2

Club 8 in Amsterdam - 9 dec 2003
Sinds begin december 2003 kent Amsterdam een prachtig nieuw podium voor kunstenaars en artiesten: Club 8, in combinatie met eetgelegenheid en poolcentrum. Volgende week speelt Martijn Oosterhuis in een dubbelprogramma met Kristel Zweers, de eerste try-out van zijn nieuwe programma. De toegang voor elke theateravond: 6 euro, CJP'ers 5 euro.
Aanstaande donderdag is het cabaretduo GEL, winnaar van de Holland Casino Podiumprijs 2003 (jury- en publieksprijs) en het Limburgs Cabaret Festival 2002, avondvullend te zien bij Club 8.
-www.club-8.nl

Op de radio - 9 dec 2003
Vanavond staat het Theater van het Sentiment in het teken van 9 december 1977. Te gast is Margreet Dolman. Zij praat over de honderdste uitzending van "De club van depressivi" op Radio Stad Amsterdam. Radio 2, 20.00-23.00 uur.
De uitzendingen zijn (joechei) ook achteraf te beluisteren via de website:
-theatervanhetsentiment.kro.nl

Op het witte doek - 9 dec 2003
Thomas Acda en Paul de Munnik zullen met kerst 2004 samen in de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Famous last words' te zien zijn, Katja Schuurman speelt de hoofdrol.

In de film beginnen twee handige jongens, gespeeld door Thomas Acda en Paul de Munnik, een bedrijfje in notarieel goedgekeurde videotestamenten. Een grote maffiabaas, die hoort dat hij op sterven ligt, wil voorkomen dat zijn rebelse dochter Katja Schuurman ook met misdaad haar geld gaat verdienen. Zijn oplossing is een lange uitgebreide biecht in een videotestament, die er na zijn sterven voor zal zorgen dat al zijn criminele vrienden achter de tralies zullen verdwijnen.
De maffiabaas blijkt niet ongeneeslijk ziek te zijn en heeft met de tape dus per ongeluk een bom gelegd onder zijn hele netwerk. Er ontstaat een jacht op de videotape en de twee medewerkers die de biecht hebben aangehoord. De maffiabaas huurt een paar vrouwelijke huurmoordenaars in, onder wie Tekla Reuten. Katja gaat de mannen zelf proberen te vermoorden, maar zij raakt nogal verzot op één van hen.

Het scenario van de film is geschreven door Simon de Waal, ook verantwoordelijk voor de speelfilm Lek en vele afleveringen Baantjer Volgens De Waal bestaat er vanuit het buitenland ook al belangstelling voor het script. Dat vertelde de rechercheur/auteur dinsdag in het dagblad De Telegraaf.
De film zal komende zomer worden opgenomen en moet kerst 2004 de bioscoop in. tip: JudithJ

Festivaltijd: Inschrijving Festival CabareteSKE - 8 dec 2003
Naast de vier grote cabaretfestivals wordt nu al voor de vierde keer het Festival CabareteSKE georganiseerd. Vanaf nu is de inschrijving voor deze editie geopend.
Ze handhaven het principe van inschrijving zonder voorselectie. Daarbij vertrouwen ze op de zelfsturing van de potentiële deelnemers. Geen voorselectie betekent dat volgorde van aanmelding bepalend is. Vol is vol! Inschrijven kan door het inschrijfformulier van hun website te downloaden.

Het festival kent vier voorronden op 7 en 11 maart en 4 en 11 april in Grand Café Berlage te Eindhoven en de finale op 16 mei 2004 in de stadsschouwburg van Eindhoven.
Meer informatie over het festival CabareteSKE en de Stichting Kleinkunst Eindhoven:
-www.skke.nl

Nieuw onderdeel: boeken, CD's, DVD's - 7 dec 2003
Tussen de grote hoeveelheid nieuws door besprak de Zwartekat-redactie met enige regelmaat boeken, CD's en DVD's. Deze besprekingen krijgen nu ook een eigen plekje, zowel op de nieuwspagina als bij een nieuw onderdeel genaamd 'Nieuwe boeken, CD's, DVD's'. Inderdaad, hoe komen we erop. Nou, via onderstaande link en in de navigatie als onderdeel van 'Nieuws'.
Overigens pretenderen we geen volledig overzicht te geven van alle uitgaven op deze gebieden.
-Nieuwe boeken, CD's, DVD's

Frank Schoevaart - 7 dec 2003
Frank Schoevaart - En voor confectie geen figuur

Eens in de zoveel tijd worden we blij verrast door CD van iemand waar we niet eerder van hebben gehoord. Tekstschrijver Frank Schoevaart benaderde componisten en gastzangers om zijn teksten op CD te zetten en met succes. 'En voor confectie geen figuur' is een soms wat wonderlijke mix van stijlen en stemmen, verbonden door dezelfde tekstschrijver. De eerste CD van Schoevaart, met muziek van Bam Commijs en Frans-Bart Visser, bevat twintig Nederlandstalige kleinkunstliedjes over uiteenlopende onderwerpen: geld, dierenliefde, verslaving, sport, vaderschap en gegijzelde bouwvakkers. De muziek biedt een breed scala aan stijlen, van luisterlied tot meezinger, van jazz ballad tot samba en van blues-rock tot gospel.
-lees verder...

Van het boekenfront - 7 dec 2003
Herman van Veen - Opzij, opzij, opzij

Met meer dan honderd albums is het een heidens karwei om een overzicht te maken van de liedteksten vertolkt door Herman van Veen. Maar onder redactie van Kick van der Veer en Jaap Bakker verscheen onlangs 'Opzij, opzij, opzij', het repertoire van Herman van Veen.
-lees verder...

De Berini's - 7 dec 2003
De Berini's - Noorderstil

De CD bevat de liedjes uit 'Noorderstil', het nieuwe programma van De Berini's dat op 15 november j.l. in premiere ging en waarmee ze nog tot en met volgend seizoen in de theaters te zien zijn. De voorstelling kreeg lovende recensies.
-lees verder...

Op tv - 6 dec 2003
Op 30 november was de speciale Sinterklaas-aflevering van Jiskefet te zien bij Nederland 3. De rol van Sinterklaas werd (weer) gespeeld door Hans Teeuwen. Deze sketch wordt vanavond herhaald om 00.10 uur op Nederland 3.
tip: esther

Op de radio - 6 dec 2003
Andermans Veren brengt aanstaande zondag ledige klanken met een uitzending over woede en wraakzucht, één van de Zeven Hoofdzonden die Andermans Veren de komende weken zowel op de radio (zondag) als op televisie (aanstaande vrijdag) zal behandelen.
Daarnaast zijn er natuurlijk de vaste onderdelen 'Het Vlaams Blokske' en het 'Veertje' van Johan Hoogeboom.
Radio 2, 18.00-20.00 uur.

Vervolgens in Uitgelicht:
- De Berini's over hun voorstelling "Noorderstil", die onlangs in première ging. Marjolein Meijers en Hans Kemeling als twee doorgewinterde Rotterdammers in een plattelandsdorpje.
- Op 11 december is in Amstelveen de première van "Telkens weer het dorp", een hommage aan tekstdichter Friso Wiegersma. Joke de Kruijf en Tony Neef komen er over vertellen.
- Het tweede theaterprogramma van Alkemade en Bloemen heet "Hybrishydrolisch" en gaat a.s. donderdag in première. .Het duo won in 2000 het Groninger Studenten Cabaret Festival. "Een aanwinst voor het Nederlandse theateraanbod" schreef De Volkskrant over hun eerste programma.
- Twee luisteraars bezochten deze week in Arnhem de voorstelling "Leuk voor later" van Arjan Ederveen en Loes Luca en komen vertellen wat zij er van vonden.
- Het CD-panel (dit keer bestaande uit Hugh den Ouden en Herman Pieter de Boer) bespreekt het album "Tijdelijk tekort aan chronisch geluk" van Maarten van Roozendaal en Egon Kracht.
- In de rubriek 19-toen een opname uit augustus 1958 van een optreden van de toen 19-jarige Seth Gaaikema.
Radio 2, 20.00-23.00 uur.

Na middernacht praat Hijlco Span in Volgspot met pianist, componist, dirigent en muzikaalleider Nico van der Linden te gast. Nico van der Linden heeft ruim twintig jaar samengewerkt met Ramses Shaffy. Volgende week verzorgt hij in theater Bellevue in Amsterdam een bijzondere bloemlezing uit het repertoire van Shaffy. In de foyer praat presentator Lex Bohlmeijer met Nico van der Linden over de humor, tragiek en romantiek van Ramses Shaffy.
Radio 2, 23.00-01.00 uur.

In de media - 6 dec 2003
Eind vorige week werd het eerste Crème de la Crème Festival gehouden. Tientallen optredens in drie dagen. Het grootste eenmalige festival dat Mojo Concerts ooit heeft opgezet volgens een eigen concept. En dat brengt een hoop voorbereiding met zich mee. In De Gelderlander zegt Tijl Beckand van Mojo daar het volgende over:
"Neem van mij aan dat ik sindsdien geregeld collega's op de gang ben tegengekomen die vrolijk naar hun voorhoofd wezen. Ze vroegen zich af waar we aan begonnen waren. (..) Hoe dat komt? Tja, artiesten die je tot de crème de la crème van Nederland te bieden (heeft) kan rekenen zijn er genoeg. Maar passen ze ook een beetje bij elkaar als je (ze) op een festival wilt samenbrengen? Hebben ze niet toevallig andere verplichtingen. Wil iemand z'n reputatie op het spel zetten voor de eerste editie van zo'n reusachtig evenement?"
Het is nog niet bekend of Creme de la Creme een jaarlijks terugkerend evenement wordt. Beckand:
"Even los van hoe het dit jaar zal gaan, vraag ik me af of je zo'n festival niet heel snel uitholt als je er jaarlijks mee komt. Elk jaar het beste van het beste: heb je dan niet elk jaar dezelfde artiesten?"
'Een festival als legpuzzel' door Willem Hoogendoorn, in: De Gelderlander, 26 november 2003

De Volkskrant bezocht het festival.
"Op zaterdagavond is het Haagse Congrescentrum rond acht uur nog een oase van rust. Zangeres Lucretia van der Vloot en haar band spelen voor krap veertig bezoekers. De rust van de zaterdagavond staat in schril contrast tot de openingsavond waarbij de grote toeloop tot chaos leidde."
Organisator Tijl Beckand: "Op het festival is vooral uitgaanspubliek afgekomen, dat dacht: ik heb een kaartje voor alle voorstellingen en kan overal snel in- en uitlopen. Zo werkt het niet. Als de zaal vol is, gaan de deuren dicht." (Dit werd ook op de site duidelijk gemaakt, ZK). Daarbij waren er op het laatste moment nog programmawijzigingen. Zo wilde Freek de Jonge toch geen tweede voorstelling spelen. Beckand: "Toen wij dit hoorden waren de programma's al gedrukt. Als organisatie ben je dan machteloos en moet je gaan schuiven. Het publiek is dupe geworden.'
'Grote toeloop nekt amusementsfeest' door Alexander Nijeboer, in: De Volkskrant, 1 december 2003

Overigens heeft de redactie van Zwartekat zich prima vermaakt op het festival. Zelfs in de drukte van de vrijdagavond was het goed mogelijk om meerdere voorstellingen te zien, maar daarbij kozen we nadrukkelijk wel voor bepaalde zalen.
In het Volkskrant-artikel zegt Tijl Beckand over een terugkeer van het festival:
"We gaan eerst lering trekken en kijken of we in 2005 met Crème de la Crème verder gaan."
In dat geval zullen wij er zeker bij zijn.

HP/DeTijd had vorige week een uitgebreid artikel dat begint met een aardige verhandeling over de vervlakking van het Nederlands cabaret. Dan volgt er een snelle indeling van het Nederlandse cabaret in diverse categorieën: 'De muzikale fruitmand' (Acda en De Munnik, Arthur Umbgrove, Veldhuis en Kemper, Maarten van Roozendaal en Theo Nijland), de boze mannen (Lebbis & Jansen, Theo Maassen, André Manuel, 'het egoland' (Marc-Marie Huijbregts, Lenette van Dongen, Sanne Wallis de Vries), 'Cabaret voor blinden' oftewel het cabaret waar de nadruk op de tekst ligt (Jeroen van Merwijk, Kees Torn, Hans Dorrestijn, Joop Visser), 'Het staat en maakt grappen' oftewel stand-up comedy (Jörgen Raymann, Najib Amhali, Javier Guzman, Jan Jaap van der Wal), 'de pruikendragers' waarmee de acteurs en imitators worden bedoeld (Plien & Bianca, NUHR, V. Muiswinkel/V. Vleuten, Vliegende Panters, Droog Brood), 'De amuseurs' (Herman Finkers, Brigitte Kaandorp, Bert Visscher, Tineke Schouten) en het artikel eindigt met een lofrede op Hans Teeuwen, die zijn eigen categorie lijkt te vormen.
"Bij Hans Teeuwen zijn veel fantasieën volkomen ontspoord; maar daarmee geeft hij mogelijkerwijs te kennen dat iets willen zeggen niet altijd even humoristisch is. En daarmee twijfelachtig, als doelstelling voor een cabaretier als hij. Niet voor niets fêteert hij zichzelf als 'De koning van de lach'. Het gaat hem om 'Lachen, lachen, lachen!', maar niet zonder dat hij aangeeft waarom er niets anders van hem verwacht moet worden.

met dank aan: Bumme

Amsterdams Kleinkunst Festival - 3 dec 2003
De deelnemers van de derde ronde aan het Concours om de Wim Sonneveldprijs zijn bekend:
-Dames voor na vieren (Hanneke Drenth en Anne van Rijn)
-Roosmarijn van Bohemen
-Patrick Spekman
-Kaal
-Pien Ankerman
-Johan Goossens
-Steef Hupkes & Martijn Hillenius
-Wouter Deprez
-Paul Smit

De laatste ronde zal gehouden worden op Texel in theatercafe Klif 12 op donderdag 8, vrijdag 9 en zaterdag 10 januari 2004. Op 10 januari zal 's avond bekend worden gemaakt welke zes deelnemers zullen doorgaan naar de try-out tournee en de halve finales.
De try-outtournee doet meer dan twintig theater verspreid over heel Nederland aan. De kandidaten leren het publiek te bespelen en kunnen in samenwerking met een professionele, individuele begeleider, verbeteringen aanbrengen in hun programma.

Dirk leeft (2) - 3 dec 2003
Deetman is op zijn piemel getrapt over een foto op (onder meer) Wim de Bies Bieslog waar we op 27 november j.l. naar linkten. Daarbij gaat hij op de foto met een ADO-supporter (die wel erg veel op Wim de Bies 'Dirk' lijkt) met z'n leuter uit de broek.
-Gemeente Den Haag, Stadskrant: B en W ontstemd over wangedrag ADO-supporter
-Bieslog: Haagse piemel
-Bieslog: Burgervader (foto! foto!)
we zeiden het toch: niet geschikt voor humorloze CDA-ers

Signeersessie Najib Amhali - 3 dec 2003
Op 6 december zal Najib Amhali zijn DVD 'Veni Vidi Vici' signeren in de Media Markt Arena te Amsterdam, vanaf 14.00 uur.
Aanleiding van de signeersessie is het uitbrengen van de DVD door Universal Pictures Benelux. Eerder was de DVD alleen via zijn website verkrijgbaar. Maar nu dus ook in de winkels.

Op 10 januari zendt de VARA Amhali's derde soloprogramma 'Freefight' uit. Wanneer daarvan de DVD verschijnt is nog niet bekend.
-www.najibamhali.nl

Elders op het web - 3 dec 2003
Het Nederlands Normalisatie-instituut maakt afspraken op nationaal, Europees of mondiaal niveau tussen belanghebbende partijen over de (technische) specificaties van een product, dienst of bedrijfsproces. Dit jaar heeft ook hier de pepernotenkolder toegeslagen.
De Norm-piet dicht:
U vindt hierin het hele ritueel
vanaf schip en aankomstceremonieel
tot en met het paard van de goede Sint,
de baard en kleding van deze kindervrind.

U leest over pepernoten en strooigoed,
en hoe u voor cadeaus bedanken moet.
Zelfs hoe gedichten bevestigd moeten zijn
op pakjes variërend van groot tot klein.

Dit alles uitgewerkt tot een norm
en gegoten in een afwijkende vorm.
Het behoeft dan ook geen betoog,
dat NEN u dit aanbiedt met een knipoog.


De Sinterklaasnorm voor alle hulp-Sinterklazen is hier te in PDF-formaat:
-Sinterklaasnorm

Eén stukje willen we er als stadsmensen toch even uitlichten:
8.1.1.4 Bisschopskruis
Om de nek van Sint-Nicolaas hangt de bisschoppelijke ketting, welke is voorzien van een kruis. Het kruis is bij voorkeur voorzien van een inleg van robijnen. Eventuele imitatie, in verband met de persoonlijke veiligheid van Sint-Nicolaas, is toegelaten.

Ook 'Handelingsvoorschriften bij geloofwaardigheidscalamiteiten,' bijvoorbeeld in het geval van een neerstortend paard, zijn enorm handig.

Laughing Matters - 3 dec 2003
Van 5 tot en met 7 februari vindt in Enschede de tweede editie van het Laughing Matters festival plaats. Theatercomplex de Vrijhof op de Universiteit Twente is het decor van het drie dagende durende humor evenement waarin cabaret, stand-up comedy, impro-theater, visuele comedy en legendarische comedy-series centraal staan.
Vanaf half acht ’s avonds tot ver na middernacht zijn in drie zalen een keur aan verschillende acts te zien. Ook al lopen de disciplines nogal uiteen: humor is het bindmiddel. Onder de ruim dertig acts zijn namen als Klaas v/d Eerden (presentator VARA Laat), Boom Chicago, Alex Agnew (winnaar Leids Cabaretfestival), Schudden, Op Sterk Water, Ronald Goedemondt (recente winnaar Cameretten) Martijn Oosterhuis, Eric Koller en Jim Speelmans, maar ook buitenlandse artiesten als Carrie Karavas (USA), Lisa Lampenelli (USA), Dave Brown (UK), Neville Raven (IRL) en Earl Okin (UK).

In samenwerking met BNN presenteert Laughing Matters de Bottom-marathon. Fans van deze BNN-serie (met in de hoofdrollen Rik Mayall en Adriaan Edmondson, van het Young Ones team) krijgen de unieke gelegenheid om alle zeventien afleveringen achter elkaar te zien. Verder zal acteur Egbert Jan Weeber een speciale uitzending van zijn programma Spam vanuit de Vrijhof maken. Op zaterdagavond zal BNN een sneak preview laten zien van een nieuw humorprogramma dat vanaf het voorjaar op bij de omroep te zien zal zijn.
5, 6 en 7 februari 2004 in Cultureel centrum Vrijhof in Enschede. Aanvang: 19.30 uur.
Kaarten: 15 euro. Reserveren via tel. 053-4898002.
-www.laughingmatters.nl

Nieuwe CD's - 3 dec 2003
Hard Gelach
CNR Records 22 210362

In december worden de Cabaret Maanden van CNR Records wederom georganiseerd. Zo'n zestig CD's worden dan tegen verlaagde prijzen aangeboden. Om deze actie extra te ondersteunen heeft CNR samen met diverse impresariaten een speciale laaggeprijsde CD uitgebracht, Hard Gelach.

Op Hard Gelach kan je een indruk krijgen van wat er zoal op CD verkrijgbaar is van cabaretiers. Zo'n veertien artiesten geven elk met één nummer act de presence: Hans Teeuwen, Youp van 't Hek, Jörgen Raymann, Marijke Boon, Herman Finkers, Mannen van de Radio (Hans Teeuwen/Pieter Bouwman), Marijke Boon, Herman Finkers, Sanne Wallis de Vries, Rooyackers, Kamps & Kamps, Hans Dorrestijn, De Berini's, Vliegende Panters, Brigitte Kaandorp, (Harrie) Jekkers & Koos (Meinerts) en Purper.

Een goed beginpunt voor een groeiende cabaretcollectie.

Op de radio - 3 dec 2003
In het lokale radioprogramma Rij 1 Stoel 1 op 7 december onder meer de volgende onderwerpen:
-Mylène d'Anjou praat over haar nieuwe CD 'Star'.
-Tot 4 januari 2003 kunnen deelnemers zich aanmelden voor het nieuwe Leids Cabaret Festival. Geert Vriend, zit in de organisatie en vertelt over het festival.
-Mark van der Veerdonk praat over zijn nieuwe voorstelling 'Hoe ik pudding ruik'.
Rij 1 Stoel 1 wordt om de 4 weken uitgezonden tussen 10.00-12.00 uur door Favoriet FM en is o.a. te ontvangen in Zevenaar, Arnhem, Nijmegen, Doetinchem en de Liemers via FM 94.0.

Prijzenfestival: Herman van Veen - 2 dec 2003
Herman van Veen is dit jaar de winnaar van de Prix de la Francophonie, een onderscheiding voor "uitzonderlijke prestaties" in de Franse taal. Hij werd vooral geprezen om zijn Franse platen en de shows die hij in Frankrijk heeft gespeeld. Ook heeft de chansonnier George Moustaki hem vorige week de Grand Prix de l'Acade´mie Charles Cros uitgereikt, die door een jury van journalisten en schrijvers werd toegekend aan zijn Franstalige cd Chapeau, een verzameling van zijn beste nummers.
bron: NRC

In de media: De Berini's - 2 dec 2003
Onlangs ging 'Noorderstil' in premiere, het nieuwe programma van De Berini's, waarin An en Har verhuizen naar een klein dorpje op het platteland.

Het Algemeen Dagblad schrijft: "De verhalen die Van den Heuvel bedenkt, lijken vaak op pedagogisch verantwoorde kinderboeken over actuele grote mensenproblemen. Dit keer zette Van den Heuvel het asielzoekersvraagstuk op zijn kop door de boerenbevolking van Noorderstil net zo xenofoob op grotestadsmensen als An en Har te laten reageren als een aantal Nederlanders op allochtonen. En in die lastige situatie integreren De Berini's zich bijna te pletter. (..) Ook dit keer valt er weer veel te lachen en genieten. Har schuttert er met een aantal liedjes, moppen en dansjes weer heerlijk op los (..)."
'Berini's integreren zich te pletter' door Ruud Meijer, in: Algemeen Dagblad, 17 november 2003

In NRC Handelsblad: "De intrige is niet erg verrassend is (sic), maar er komen droogkomische zinnetjes voorbij, de visuele effecten zijn grappig en onverwacht, en er wordt mooie muziek gemaakt naar Ierse snit. Marjolein Meijers plukt haar bas en Hans Kemeling weet overal ritme uit te halen, terwijl Walter Kuipers en Matthijs Rührup de alledaagse melancholie nog mooier maken op viool, gitaar en anderszins."
'Berini's leuk tussen de koeien' door Henk van Gelder, in: NRC Handelsblad, 1 december 2003
met dank aan: Bumme

In de media - 2 dec 2003
Naar aanleiding van het satire-geneuzel heeft HP/DeTijd deze week een special over de grappenmakers van Nederland onder de titel 'Lachen, lachen, lachen'.

Op de radio - 1 dec 2003
Zanger, kunstenaar, programmamaker en filosoof Bram Vermeulen bracht onlangs zijn nieuwe cd 'De Mannen' uit. Een cd vol melancholische liedjes die je in de nerf van je gevoel raken. De teksten zijn ontstaan uit van alles dat Vermeulen op zijn levenspad tegen kwam. Dit jaar zond de RVU zijn programma 'Vermeulen weet het beter' uit, waarin hij op zoek gaat naar de reïncarnatie ervaringen van mensen die bijvoorbeeld een speciaal gevoel hebben bij de Eerste Wereldoorlog.
Deze ervaringen, maar ook zijn eigen gevoel dat hem als aan de grond genageld liet staan in een loopgraf, heeft hem diep geraakt. In Niemandsland praat hij over zijn opvattingen over reïncarnatie, zijn melancholische teksten en zijn schilderijen die hij als uitlaatklep voor zijn gevoelens gebruikt.
Radio 1, 01.00-03.00 uur.

Crème Fraîche stopt - 1 dec 2003
Cabaretgroep Crème Fraîche stopt in de huidige samenstelling! Het kwartet is thans met het compilatieprogramma 'Déjà vu' bezig aan haar (onaangekondigde) afscheidstournee. De nieuwe cd 'Alle dertien anders' is het laatste wapenfeit van deze formatie. Na twaalf en een half jaar is het volgens tekstschrijver en componist John Schleipen tijd om een nieuwe weg in te slaan. Vanaf september 2004 staat hij onder zijn eigen naam met een nieuw theaterprogramma èn met drie andere muzikanten op de planken. Wat de drie andere Crème Fraîche-leden gaan doen, is vooralsnog onbekend.

Overigens zijn op 29 en 30 november in de Kleine Komedie opnames gemaakt voor een DVD. Waar en wanneer die uit gaat komen is nog niet bekend.
bron: Crème Fraîche fansite
-www.cremefraiche.nl

VARA bezuinigt op cabaret - 1 dec 2003
Afgelopen zaterdag stond in de Volkskrant een uitgebreid artikel over het financiële leed bij de VARA. Onder druk van de overheid moet de VARA gaat volgend jaar 2,2 miljoen euro bezuinigen. Daarbij kwam er ook nog een door HMG betaald onderzoek van de Universiteit van Amsterdam waar uit zou blijken dat de Publieke Omroep teveel amusement uitzendt. Hoofd Amusement (!) Kathleen Warners, verantwoordelijk voor cabaretregistraties en programma's als Kopspijkers zegt daarover: "Cabaret is niet te vergelijken met amusementsshows als Love letters. Als de minister-president reageert op televisiesatire, dan kun je dat programma niet afdoen als plat amusement. Cabaret heeft maatschappelijke impact." De VARA programmeert steeds meer cabaret, maar kan door de bezuinigingen minder nieuwe registraties laten zien. Warners: "(..) we gaan meer herhalen. Oude shows van bijvoorbeeld Herman Finkers. Ook denken we erover om een quiz met cabaretfragmenten te maken. Dat is een creatieve vorm van herhalen."
Voor de nieuwe registraties kan de VARA naar eigen zeggen nu ook minder geld uittrekken, dus de vergoedingen zullen minder zijn dan voorgaande jaren en bepaalde projecten, zoals het vervolg op de tv-serie 'Daar vliegende panters', belanden tot 2005 in de ijskast.

Daarnaast gaat het artikel in op de mogelijke overvoering van het publiek met cabaret (Warners: "Als ik naar de kijkcijfers, het aantal verzoeken om herhalingen van registraties en het succes van Kopspijkers kijk, dan zie ik nog geen cabaretmoeheid."), de 'verkwanseling' van de oudejaarsconference (Warners: "Wij zijn juist zuinig op de oudejaarsconference.") en een vermeende belangenverstrengeling bij 'Cabaretiers on tour' waarbij 5 van de 8 cabaretiers zakelijk werden vertegenwoordigd door hetzelfde cabaretimpresariaat dat ook de uitvoerend producent aan het programma leverde. Daarover zegt Warners: "Het programma was absoluut geen marketing-tool van het impresariaat en de uitvoerend producent had geen enkele invloed op inhoudelijke keuzes."
'Cabaretier wordt dupe van bezuinigingen VARA' door Alexander Nijeboer, in: De Volkskrant, 29 november 2003

Kleintje Cabaret - 1 dec 2003
Het Theatercafé van Cultuurcentrum De Vrijhof elke eerste donderdag van de maand een 'Kleintje Cabaret'. Een gratis (jawel, u leest het goed!) voorstelling voor studenten én niet-studenten van de universiteit om op een leuke wijze in aanraking te komen met meer cabaret! Cabaretiers, liedjesschrijvers en comedians uit den lande geven elke maand acte de presence.

Op 4 december speelt Robin Bleeker zijn programma 'IJsberen in de kleedkamer.' Daarmee speelde Bleeker (als jongste deelnemer ooit) in de finale van het Concours om de Wim Sonneveld Prijs van het Amsterdams Kleinkunst Festival 2003. Hij werd door de jury omschreven als intelligent, met een fantastisch observatievermogen. Ook zijn zang en taalgebruik werden geprezen.
-www.utwente.nl/theatercafe

In de media: Wim Helsen - 1 dec 2003
Wim Helsen kreeg juichende recensies na de première van zijn programma 'Heden soup!'.

Algemeen Dagblad: "Artistiek gezien, was Wim Helsen winnaar van het Leids Cabaret Festival 2002. Naar zijn absurdistische relaas over mevrouwen, soep, bushokjes en kreupele honden zat iedereen toen al met open mond en een wat-is-hier-aan-dehand blik in de ogen te kijken. Toch koos de jury destijds niet voor deze woordkunstenaar, maar voor de uitstekend getimede streetwise stand-up comedy van de Spaanse Amsterdammer Javier Guzman. (..) Tijdens de première van Heden Soup! wordt pas duidelijk hoe groot de misser van de Leidse jury vorig jaar was. Helsen speelde het verbijsterde publiek in De Kleine Komedie volledig aan flarden met zijn mix van absurdisme, poëzie, bewegingstheater en geniale gekte. Zelden hoor je een zaal zó vanuit de tenen bulderen van de lach. Zelden hoor je een zaal zo ademloos kijken en luisteren naar een acteur die ook een meester blijkt te zijn van ontroerende stiltes.
'Helsen niet bang voor heerlijk absurdisme' door Patrick van den Hanenberg, in: De Volkskrant, 7 november 2003

NRC Handelsblad: "Wim Helsen is een Vlaming, die zich voordoet als een onnozelaar die alles niettemin donders goed in de gaten heeft. Hij lijkt zijn agressie te onderdrukken, maar telkens krijgt hij woedeaanvallen die letterlijk onnavolgbaar zijn. Over de ,,flutcadeaus'' die de drie koningen aan het kindeke Jezus kwamen brengen, bijvoorbeeld, of over de reden waarom buschaffeur nooit het oudste beroep ter wereld kan zijn. En de schilderachtige krachttermen die hij daarbij aanheft, doen denken aan die van een Vlaamse stripfiguur - in de ongecensureerde, niet voor de Nederlandse markt afgezwakte versie. (..) Of hij tot in lengte van jaren dit onaangepaste type kan blijven spelen, weet ik niet. Maar ik heb zelden zo'n ongelooflijk dwaze debutant gezien als Wim Helsen."
'Dwaas deelt soep uit aan mevrouwen op bushaltes' door Henk van Gelder, in: NRC Handelsblad, 6 november 2003

De Volkskrant: "Tijdens de viering van het 25-jarige jubileum van het Leids Cabaret Festival eerder dit jaar stond hij in Carré met een onwaarschijnlijke flair, en ook De Kleine Komedie stak hij moeiteloos in zijn zak. (..) De ernst waarmee Helsen zijn mallotigheid aan de man brengt, bezorgt hem een rotsvaste geloofwaardigheid. Zo komt er onverwacht toch nog heel wat zinnigs uit die rare brij. Hier valt verder niets toe te lichten, uit te leggen of na te vertellen. Ga naar die man toe, die zo mooi met een microfoonstandaard kan knuffelen, en geniet."
'Helsen niet bang voor heerlijk absurdisme' door Patrick van den Hanenberg, in: De Volkskrant, 7 november 2003
met dank aan: Bumme

In de media: Paul Haenen - 1 dec 2003
De Volkskrant is te spreken over 'Zichtbaar zonnig,' het nieuwe programma van Paul Haenen.
"De cabaretier wil er een gezellige avond van maken, maar als het al te knus dreigt te worden gaat er een klein alarmbelletje in zijn hoofd rinkelen en deelt hij links en rechts wat ferme tikken uit. (..) Haenen is geen liefhebber van cynisme en sarcasme. Daarom komen de schaarse schimpscheuten, met een duidelijk moreel oordeel, extra stevig aan." En: "Wat is het tegenwoordig een genot om naar Paul Haenen te gaan nu hij al die typetjes heeft opgeborgen en er geen irritant muurtje meer is opgetrokken waarachter hij zich kan verbergen."
'Haenen deelt ferme tikken uit' door Patrick van den Hanenberg, in: De Volkskrant, 10 november 2003

In de media: Mike Boddé - 1 dec 2003
Mike Boddé krijgt gemengde kritieken op zijn meest recente theaterprogramma 'Het land'.

De Volkskrant schrijft: "Gappen maken, een redenering opzetten, zingen, fraai piano spelen, het blijft een uitzondering als al die vaardigheden in één cabaretier worden verenigd. Mike Boddé kan het allemaal, zoals hij bewees in zijn eerste twee solo's. In Het Land schuift hij vooral zijn muzikale kwaliteiten naar voren. Wel jammer dat zo zijn andere kunsten wat in de knel komen." (..) "Veel verwondering en verbazing, veel clichés en te weinig reflectie van de cabaretier zestien jaar later. Het onderwerp en Boddé's kwaliteiten beloofden een prachtig programma. Het werd een aardig programma."
'Boddé somt clichés op bij zijn fraaie jazzspel' door Patrick van den Hanenberg, in: De Volkskrant, 17 november 2003

In het Algemeen Dagblad: "(..) Ondanks al die mooie muziek en die handvol grappige nummers wil Het Land als theatervoorstelling maar niet van de grond komen. Het is alsof een zak met ideeën over het podium is leeggeschud en de inhoud min of meer bij toeval op een bepaalde plek is terechtgekomen. Ook de manier waarop Boddé zijn op zich goede nummers brengt, is vaak voor verbetering vatbaar."
'Gemengde gevoelens bij cabaretier Boddé' door Ruud Meijer, in: Algemeen Dagblad, 17 november 2003

Extra voorstelling - 1 dec 2003
In verband met de belangstelling voor de laatste reeks voorstellingen van Freek de Jonge, is besloten dat een extra voorstelling van 'De Kneep' wordt ingelast en wel op zondag 28 december in de Pepsi Stage aan de ArenA Boulevard te Amsterdam Zuid-Oost. Entree euro 27,50 (exclusief servicekosten prfft). Aanvang: 20.00 uur. Reserveren: Pepsi Stagelijn, tel 0900-0194.

Verder is per abuis niet in de Utrechtse Uitkrant vermeld dat de losse kaartverkoop voor de serie voorstellingen van De Vliegende Panters van maandag 12 t/m donderdag 15 januari in de Stadsschouwburg van Utrecht, op 12 oktober is gestart. Er zijn hierdoor nog kaarten beschikbaar.
via: Hekwerk