www.zwartekat.nl - Verzamelpunt voor cabaret en stand-up comedy
nieuws  voorpagina | archief | volg ons via twitter.com/zwartekat Spotify Twitter Facebook

Op de radio - 31 jan 2004
Andermans Veren brengt zondag een uitzending over de multi-culturele samenleving (typisch Hollands in vele vormen).
Daarnaast zijn er natuurlijk de vaste onderdelen 'Het Vlaams Blokske' en het 'Veertje' van Johan Hoogeboom.
Radio 2, 18.00-20.00 uur.

Vervolgens in Uitgelicht:
- Sara Kroos stond al op haar twintigste met haar eerste soloprogramma in het theater. Onlangs ging haar tweede programma in première: "Lam". Kroos komt er over vertellen en zingt twee liedjes uit haar nieuwe show.
- Rob van de Meeberg is bekend als acteur, zanger en cabaretier. Dit seizoen speelt hij samen met Vera Mann: "In de schaduw van Brel". Volgende week verschijnt zijn eerste solo-CD: "Een kras in de tijd".
- Richard Groenendijk is cabaretier, columnist en regelmatig gastpresentator van het Vara-radioprogramma "Spijkers met koppen". Dit seizoen staat hij in het theater met het programma "Ego". waaruit hij ook een liedje zal laten horen.
- Stanley Stokkermans is de zoon van de beroemde componist Joop Stokkermans. Hij is muzikaal leider bij een amateur-uitvoering van de musical "De engel van Amsterdam" waarvoor zijn vader de muziek schreef.
Radio 2, 20.00-23.00 uur.

In het eerste uur van Volgspot: een uur lang Kommil Foo. De jury van het Amsterdams Kleinkunstfestival gaf ze ooit het advies om er maar mee te stoppen. Maar ze sloegen het advies in de wind. Maar nu staan zij met hun jubileumvoorstelling ‘Wolfijzers en Schietgeweren’ op het podium van Volgspot.
Na twaalven praat presentator Hijlco Span een uur met cabaretier/acteur Frits Lambrechts. Komende week wordt hij geëerd met een speciale driedubbel-cd met een overzicht van zijn werk. In 1964 begon Lambrechts als pianist bij het cabaret van Jaap van der Merwe. Daarna maakte hij de overstap naar het cabaret van Wim Kan en Corry Vonk en het gezelschap van Sieto en Marijke Hoving. Ook heeft Frits Lambrechts verschillende eigen cabaretprogramma’s gemaakt.
Radio 2, 23.00-01.00 uur.

In de media: Bram Vermeulen - 30 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': een interview met Bram Vermeulen, het Rotterdams Dagblad sprak met hem over zijn theaterprogramma's en de CD 'Mannen'.
-In de media

Springplank Cabaret - 30 jan 2004
Het Pleintheater in Amsterdam organiseert Springplankcabaret-avonden. Op deze avonden krijgt (nieuw) cabarettalent de kans hun kunsten te vertonen. De eerstevolgende avond is op donderdag 5 februari met een dubbel-optreden van Caroline Sanders en John Brukx.

Caroline Sanders - Vallende Ster
Stilletjes droomt ze dat haar gesprekspartner uit haar gezichtsveld verdwijnt, per ongeluk de deur uitloopt en net voordat ie heel zachtjes de gracht in valt nog even om kijkt en haar uit het raam naar hem ziet zwaaien. Er staat alweer een nieuwe bak bitterballen. Buiten ziet ze een vallende ster. En zo is het. Proost en gezellig gaan wij aan beleefdheid ten onder.Vallende Ster, Sanders' eindexamenvoorstelling voor toneelopleiding 'De Trap', nu te zien door de rest van de wereld.

John Brukx - Uitburgeren
John moet er echt even tussenuit. Hij wil uitburgeren. Want hij heeft het nu toch echt even gehad met Nederland. Er komt steeds meer, maar John vindt het steeds minder. Hij moet er echt even tussenuit. Op zoek naar een plek waar hij de rust vindt om zich eens goed kwaad te maken. En wie weet tot wat voor moois dat allemaal kan leiden.. Tweede soloprogramma van John Brukx, 34 jaar, Brabander van oorsprong.
Meer informatie:
-www.pleintheater.nl

In de media - 30 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': een lovende van Wim Helsens programma 'Heden soup!' voor zijn verzameling en twee recensies van Joep Onderdelinden.
-In de media

Laughing Matters - 29 jan 2004
In samenwerking met Laughing Matters geven we 12 toegangskaarten weg voor dit 3-daagse festival. Het festival vindt plaats van 5 februari t/m 7 februari in Enschede.
-maak kans op gratis kaarten

Theatercomplex de Vrijhof op de Universiteit Twente is het decor van het drie dagende durende humor evenement waarin cabaret, stand-up comedy, impro-theater, visuele comedy en legendarische comedy-series centraal staan.
Vanaf half acht ’s avonds tot ver na middernacht zijn in drie zalen een keur aan verschillende acts te zien. Ook al lopen de disciplines nogal uiteen: humor is het bindmiddel. Onder de ruim dertig acts zijn namen als Klaas v/d Eerden (presentator VARA Laat), Boom Chicago, Alex Agnew (winnaar Leids Cabaretfestival), Schudden, Op Sterk Water, Ronald Goedemondt (recente winnaar Cameretten) Martijn Oosterhuis, Eric Koller en Jim Speelmans, maar ook buitenlandse artiesten als Carrie Karavas (USA), Lisa Lampenelli (USA), Dave Brown (UK), Neville Raven (IRL) en Earl Okin (UK).
5, 6 en 7 februari 2004 in Cultureel centrum Vrijhof in Enschede. Aanvang: 19.30 uur.
Kaarten: 15 euro. Reserveren via tel. 053-4898002.
-www.laughingmatters.nl

Huishoudelijke mededelingen - 29 jan 2004
Bij het onderdeel 'In de media' citeren we uit recensies in de krant. Deze citaten zijn nu vanaf het begin van het seizoen ook via de pagina's van de artiesten te bekijken.
-in de media
-cabaretiers-overzicht

Extra voorstelling Ashton Brothers - 29 jan 2004
Op woensdag 18 februari om 20.15 uur is er vanwege de grote vraag naar kaartjes een extra voorstelling van de Ashton Brothers te zien in de Leidse Schouwburg.
De vier Ashton Brothers werden onlangs terecht gelauwerd voor hun even magische als spectaculaire theaterprogramma 'De tragiek van de Onderman', met muziek, ladders, acrobatiek en leeuwentemmers. Bij deze energieke voorstelling met verwijzingen naar het circus en het variété, gaat poëzie hand in hand met een grote dosis humor.
-www.ashtonbrothers.nl
-www.leidseschouwburg.nl

Op tv: Ga eens naar bed met een cabaretier - 29 jan 2004
'Ga eens naar bed met een cabaretier' is het vervolg op het VARA-programma 'Cabaretiers on tour'. In het programma wordt het hedendaags klimaat van cabaret onder de loep genomen. Reportages en gesprekken met nieuw talent worden afgewisseld met fragmenten van doorgewinterde cabaretiers. De VARA-archieven beschikken immers over prachtig materiaal van onder meer Herman Finkers, Youp van 't Hek, Brigitte Kaandorp en Waardenberg en De Jong. Met bijzondere ontmoetingen van bijvoorbeeld nieuwkomers in opleiding met Bram Vermeulen en Kommil Foo. Waardenberg en De Jong komen nog één keer bij elkaar om door het piepkleine Werftheater in Utrecht te lopen, waar de kleedkamer letterlijk uit de bezemkast bestond. En Jack Spijkerman keert terug naar Theater Pepijn waar hij ooit met Dubbel en Dwars begon. Daarnaast worden hedendaagse tekstschrijvers als Jeroen van Merwijk en Kees Torn aan de tand gevoeld over de noodzaak van sterke teksten als het om humor of tragiek gaat. En dat is nog maar het topje van de ijsberg!

'Ga eens naar bed met een cabaretier', 5x, iedere zaterdag v.a. 14 februari 2004 om 23.05 uur bij de VARA op Nederland 3.

Zwartekat even op zwart - 29 jan 2004
In de ochtend van vrijdag 30 januari 2004 zal onze provider een aantal websites van klanten, waaronder die van Zwartekat, verplaatsen naar nieuwe apparatuur. De werkzaamheden zullen plaatsvinden tussen 08.00 en 10.00 uur CET. Tijdens het onderhoud zal de website tijdelijk niet bereikbaar zijn.

Youp niet vs Koning Voetbal - 29 jan 2004
Cabaretier en voetballiefhebber Youp van 't Hek speelt de voorstelling van zaterdag 19 juni in de Stadsschouwburg in Groningen 's nachts. Dat gebeurt in verband met het EK-voetbal dat in juni begint.
De voorstelling verhuist van half negen naar middernacht. Eerder op de avond speelt Nederland namelijk de laatste groepswedstrijd tegen Tsjechië. De voorstelling die gepland stond tijdens de wedstrijd Nederland-Duitsland op 15 juni is op verzoek van Van 't Hek verplaatst naar de dag ervoor, aldus schouwburgdirecteur T. van der Goot woensdag.

Maassen in spot voor 'Knoop' - 29 jan 2004
'Knoop in je zakdoek' is een geweldig programma van Teleac voor volwassen mensen met een verstandelijke handicap. Bij alle omroepbezuinigingen is nu ook dit programma in de gevarenzone. Daarom willen de makers een nieuwe serie afleveringen extra onder de aandacht brengen middels ironische tv-spotjes met Theo Maassen die tekeer gaat over de doelgroep. Vanaf 1 februari zijn er elke zondag weer nieuwe afleveringen te zien op Nederland 1.
-Knoop in je zakdoek

In de media - 29 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': een knipselmap-portret van Hans Teeuwen en een recensie van 'Een vleugje parfum tussen de spruitjes' van Fred Florusse en Pieter van Empelen.
-In de media

Freeks single - 28 jan 2004
Nog meer Freek: in samenwerking met Radio 2 biedt Freek de Jonge zijn nieuwe CD-single 'Wees niet bang' ook gratis ter download aan als mp3. Ook is daar de video-opname van het nummer uit het programma 'De Kneep' te bekijken. De single is tevens deze week de 'Radio 2 CD'.
-Freek bij Radio 2

Transfernieuws - 28 jan 2004
Freek de Jonge stapt na een kleine 25 jaar over van uitgeverij De Harmonie naar Augustinus, zo meldt de Volkskrant vandaag. Er zijn plannen voor een novelle.

Fridaynight Spotlight - 28 jan 2004
Op vrijdag 30 januari is er weer een Fridaynight Spotlight. Het Bibliotheektheater in Rotterdam organiseert deze avond als springplank voor nieuw aanstormend cabarettalent. Dit keer zijn dat Coen Arts, Menno Stam, Rachid Larouz, Jan Versteegh, Jeroen Pater, Frank van Schaik en Lennart Blom. Zij doen dan auditie voor een jury van het stand-up comedy concours, onderdeel van het Amsterdams Kleinkunst Festival. De kandidaten die meedoen aan de selectieronde hebben ieder 11 minuten de tijd om zich te bewijzen. Hiervan mag 5 minuten besteed worden naar eigen inzicht, 4 minuten aan een verplicht (actueel) onderwerp en 2 minuten in interactie met het publiek. Een deskundige jury (o.a. Carrie en Bibliotheektheater-programmeur Marcel veeren) beoordeelt vervolgens het optreden.
Aanvang 20:30 uur, entree 10,-/9,- euro. Reserveren 010-2816262.
-www.bibliotheektheater.nl

Leids Cabaret Festival - 28 jan 2004
De deelnemers aan de voorrondes van het 26e Leids Cabaret Festival zijn bekend:

Maandag 09 februari:
-Esther Ephraïm (Den Haag)
-Hillenius en Hupkes (Amsterdam)
-Ted Griffioen (Zoeterwoude)
-Micha Wertheim (Amsterdam)

Dinsdag 10 februari
-Pieter Derks (Beuningen)
-Sophie van Hoytema (Amsterdam)
-Jochen Otten (Tilburg)
-Bert en Roy (Antwerpen, België)

Op 31 januari en 1 februari nemen deze deelnemers deel aan een workshop. Daarbij werken ze een weekend lang o.l.v. regisseurs aan hun programma. De regisseurs zijn Dick van den Toorn, Hetty Feteris, Margôt Ros en Diederik van Vleuten.

Uit de voorrondes komen 5 deelnemers voort die doorgaan naar de halve finales op 12 februari. Uit deze selectie blijven er tenslotte 3 finalisten over die op 14 februari strijden om de jury-, en publieksprijs.

De jury bestaat dit jaar uit Jan Fokkinga (directeur Schouwburg de Kampanje, Den Helder), Marc van Kaam (directeur Theater de Naald, Naaldwijk), Ingrid Dullens (ex-cabaretière De Dulle Roeckers, directeur Productiehuis ’t Paradijs, België ) en Lily Olofsen (programmeur Theater Diligentia, Den Haag).
-www.leidscabaretfestival.nl

Op de radio - 28 jan 2004
Naar aanleiding van de CD-single 'Wees niet bang' is Freek de Jonge vanmiddag te gast bij Schiffers FM op Radio 2, 14.00-17.00 uur.

Vanavond staat het Theater van het Sentiment in het teken van 28 januari 1986. Met o.a. Hans Liberg. Hij kreeg destijds de Pall Mall Export Prijs door de nicotine-maffia uitgereikt. Radio 2, 20.00-23.00 uur.
De uitzendingen zijn (joechei) ook achteraf te beluisteren via de website:
-theatervanhetsentiment.kro.nl

In de media - 28 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': een verslag van De Gelderlander van de HC Podium Prijs, waar ze spraken met winnaar 'Dames voor na vieren' en een recensie van Alkemade & Bloemen.
-In de media

Nieuwe CD's - 28 jan 2004
Freek de Jonge - Wees niet bang (CD-single)

'Buckler-scriptie' wint Nationale Scriptieprijs - 27 jan 2004
Vandaag werd in de PS-bijlage van Het Parool bekend gemaakt dat Marnix Langeveld met zijn scriptie Nederlands recht met de titel 'Buckler? Proost! (Merkengebruik door cabaretiers)' de Nationale Scriptieprijs 2003 heeft gewonnen.

In zijn Oudejaarsconference van 1989 haalde Youp van 't Hek het alcoholvrije biermerk Buckler flink door de mangel. "Dat is dat gereformeerde bier. Daar heb ik zo'n ongelofelijke hekel aan. Aan Buckler-drinkers. Gadverdamme. Die types die naast je in het cafe staan en niet dronken worden." Er zouden nog meer grappen over het biermerk volgen. En hoewel Van 't Hek de term zelf niet in de mond nam, werd die avond de 'Bucklerlul' geboren. Bij brouwer Heineken gingen echter niet de alarmbellen rinkelen, men was daar juist blij met de extra naamsbekendheid. Maar ondanks de investering van zo'n 400 miljoen gulden werd het bier een mislukking en verdween na een paar jaar van de Nederlandse markt. Los van de vraag of Van 't Hek daar nu wel of niet geheel alleen voor verantwoordelijk zou zijn (t was kennelijk ook geen biertje waar men op zat te wachten) betoogt Langeveld in zijn scriptie dat Heineken destijds met de Merkenwet in de hand een eventuele rechtszaak tegen Van 't Hek makkelijk had kunnen winnen. Maar Heineken heeft dat -gelukkig voor Youp- nooit overwogen.
De Merkenwet werd sindsdien aangepast, maar nog steeds is niet precies duidelijk waar de juridische grenzen liggen bij het 'onwelgevallige humoristische gebruiken van een merknaam'.
Overigens gaat de scriptie ook in rond de perikelen tussen Kabaret Ivo de Wijs en Skol (Skol vonden ze vies) en Hans Liberg en 4711 (eau de cologne), maar de Bucker-affaire spreekt toch meer tot ieders verbeelding.

De Nationale Scriptieprijs wordt door Het Parool en de Universiteit van Amsterdam uitgereikt aan een scriptie die een hoog wetenschappelijk gehalte heeft en die bovendien de basis van een interessant journalistiek verhaal vormt. De hoofdprijs bestaat uit 3500 euro.
-artikel over de scriptie
-juryrapport
-www.parool.nl/redactie/nationalescriptieprijs
bron: Het Parool

Nederland in Panama - 27 jan 2004
Van 16 januari t/m 27 februari zal er een nieuwe serie 'Nederland in Panama' plaatsvinden.
In Nederland in Panama komen Nederlandse singer/songwriters samen die zich bewegen in het overgangsgebied tussen cabaret en popmuziek. Iedere vrijdagavond zullen drie verschillende zangers of zangeressen het podium beklimmen.

Aanstaande vrijdag, 30 januari: Veldhuis en Kemper, Gerard van Maasakkers en Arthur Umbgrove.

Dit seizoen zullen o.a. meewerken: Mathilde Santing, Kasper van Kooten, Gerard van Maasakkers, Zijlstra, Raymond van 't Groenewoud, Bertus Borgers, Maarten van Roozendaal, Jim de Groot, NUHR, Arthur Umbgrove, Diederik van Vleuten, Kiki Heessels, Stoom, Bob Fosko en vele anderen.

Kaarten a 17.50, zijn te reserveren via 020-3118686. Het begint om 21.00 uur (zaal open om 20.45 uur).
Meer informatie:
-www.nederlandinpanama.nl

Op tv: Lenette van Dongen - 27 jan 2004
Lenette van Dongen spreekt vanavond met Andries 'Evel' Knevel' over haar nieuwste show 'Vedette' in 'Het elfde uur'. Nederland 1, 21.57-22.42 uur.
-site Het elfde uur

Op de radio: Bram Vermeulen - 27 jan 2004
Aanstaande woensdag is Bram Vermeulen te gast in het radioprogramma Desmet Live. Hij begint in februari aan zijn nieuwe theaterprogramma 'Mannen maken oorlog' en is momenteel in de theaters te zien met de show 'Zonder Titel'.

Desmet Live is een nieuw cultuurprogramma dat elke werkdag tussen 14.00 en 16.00 uur live wordt uitgezonden op 747 AM vanuit studiocafé Desmet in Amsterdam. Teleac werkt hiervoor samen met de IKON en de Humanistische Omroep.
Publiek kan aanwezig zijn, vanaf 13.45 uur in de Desmet studio's, Plantage Middenlaan 4A in Amsterdam.
-site Desmet Live

Op de radio: Van Houts & De Ket - 27 jan 2004
Voor wie het interview met Van Houts & De Ket afgelopen maandag heeft gemist bij Desmet Live: het fragment is hieronder alsnog te beluisteren.
-beluister het interview
-site Desmet Live

In de media - 27 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van Paul van Soest & Frank Wijdenbosch, nog een best-of van Tineke Schouten, 'Claudia zuigt' van Claudia de Breij en opnieuw het programma 'Dolle Pret' van Van Houts en De Ket.
-In de media

Elders op het web - 27 jan 2004
Schnabbelkoning Erik van Muiswinkel (rechtsonder).
-Securitas foto's

Op 21 maart aanstaande is hij te zien als verteller van het verhaal Goudhaartje van Roald Dahl, bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Rotterdamse Doelen.
-meer info

Eerder al, op zondag 15 februari is Kees van Kooten verteller van het sprookje 'De nachtegaal' van Andersen bij muziek van Loevendië.
-meer info

Op tv - 26 jan 2004
Vanavond zendt SBS6 een 'making of' van de film Shouf Shouf Habibi uit. Naast een aantal veelbelovende Marokkaanse acteurs en actrices, spelen ook de cabaretiers Najib Amhali, Peter Heerschop en Leo Alkemade. SBS6, 23.35-0.05 uur.

Kopspijkers-geruchten - 26 jan 2004
De Zwartekat-redactie doet zelden aan het vermelden van geruchten, maar onze bronnen lijken overtuigd van hun gelijk: Jochem Myjer treedt toe tot het Kopspijkers-cabaret, dat is inmiddels door meerdere personen bevestigd, maar ook Alex Klaasen wordt genoemd als nieuw lid van het cabaretteam.

Myjer is momenteel in de theaters te zien met de try-outs van zijn derde solo 'Yeee-haa!' en in mei en juni speelt hij mee met de gelegenheidsformatie C3, met Onno Innemee en Mike Boddé.
Alex Klaasen won in 2000 samen met Martine Sandifort het Cameretten festival en vormde tot een jaar geleden met haar een duo. Toetreding tot Kopspijkers zou hen herenigen. Afgelopen zondag zond de VPRO de eerste aflevering van 'De Troebabroers' uit, een komische serie waarin hij samen te zien is met Arjan Ederveen.
-De Troebabroers

Op tv - 26 jan 2004
Radio- en tv-maker en cabaretregisseur Pieter Bouwman is morgen te zien bij Tien voor taal. Nederland 1, 21.07-21.57 uur.

In de media - 26 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van het programma 'Dolle Pret' van Van Houts en De Ket en 'Prachtige paprika's' van Youp van 't Hek. Daarnaast ook veelal online te lezen interviews met voornoemde Van Houts en De Ket, Youp van 't Hek, maar ook Jack Spijkerman, Richard Groenendijk en Bram Vermeulen.
-In de media

Op de radio: Van Houts & De Ket - 25 jan 2004
Aanstaande maandag staat in het radioprogramma Desmet Live in het teken van theater en film. Daarin ook regelmatig aandacht voor cabaret, zoals a.s. maandag Van Houts & De Ket. Zij vertellen over hun spraakmakende programma 'Dolle pret'.

Desmet Live is een nieuw cultuurprogramma dat elke werkdag tussen 14.00 en 16.00 uur live wordt uitgezonden op 747 AM vanuit studiocafé Desmet in Amsterdam. Teleac werkt hiervoor samen met de IKON en de Humanistische Omroep.
Publiek kan aanwezig zijn, vanaf 13.45 uur in de Desmet studio's, Plantage Middenlaan 4A in Amsterdam.
-site Desmet Live
-Discussieer mee op het Zwartekat Forum

Laughing Matters - 24 jan 2004
In het 3FM-programma 'Spam' geeft Egbert Jan Weeber tussen 12.00 en 14.00 uur kaartjes weg voor het Laughing Matters Festival in Enschede.

Van 5 tot en met 7 februari vindt in Enschede de tweede editie van het Laughing Matters festival plaats. Theatercomplex de Vrijhof op de Universiteit Twente is het decor van het drie dagende durende humor evenement waarin cabaret, stand-up comedy, impro-theater, visuele comedy en legendarische comedy-series centraal staan.
Vanaf half acht ’s avonds tot ver na middernacht zijn in drie zalen een keur aan verschillende acts te zien. Ook al lopen de disciplines nogal uiteen: humor is het bindmiddel. Onder de ruim dertig acts zijn namen als Klaas v/d Eerden (presentator VARA Laat), Boom Chicago, Alex Agnew (winnaar Leids Cabaretfestival), Schudden, Op Sterk Water, Ronald Goedemondt (recente winnaar Cameretten) Martijn Oosterhuis, Eric Koller en Jim Speelmans, maar ook buitenlandse artiesten als Carrie Karavas (USA), Lisa Lampenelli (USA), Dave Brown (UK), Neville Raven (IRL) en Earl Okin (UK).
5, 6 en 7 februari 2004 in Cultureel centrum Vrijhof in Enschede. Aanvang: 19.30 uur.
Kaarten: 15 euro. Reserveren via tel. 053-4898002.
-www.laughingmatters.nl

Op de radio - 23 jan 2004
Andermans Veren brengt zondag een voorzet van de Nationale Gedichtendag op donderdag 29 januari in een uitzending mgezongen gedichten - die lang niet altijd zwaar en serieus hoeven te zijn, parodieën en grappen.
Daarnaast zijn er natuurlijk de vaste onderdelen 'Het Vlaams Blokske' en het 'Veertje' van Johan Hoogeboom.
Radio 2, 18.00-20.00 uur.

Vervolgens in Uitgelicht o.a.:
- Joep Onderdelinden speelde in uiteenlopende producties, van musical tot toneel, maar het meest bekend werd hij als postbode Siem in de tv-serie Zaai. Zaterdag 24 januari gaat in Hoofddorp zijn eerste solo-programma in première.
- Vandaag (23 jan) wordt in in Den Haag de website "Straatliederen in het geheugen van Nederland" gepresenteerd. Martine de Bruin van het Meertensinstituut en Garrelt Verhoeven van de Koninklijke Bibliotheek maakten 15.000 historische Nederlandse liederen toegankelijk voor een breed publiek. Ook diverse cabaretiers werkten hieraan mee, zie hier.
- Na een verbouwing van bijna twee jaar opent Theater Diligentia in Den Haag in maart opnieuw haar deuren. Afgelopen donderdag was de eerste testvoorstelling. Verslaggever Robert Jan Booij was erbij en sprak o.m. met cabaretier Mike Boddé.
- Twee luisteraars bespreken de voorstelling "Star" van Mylène d'Anjou, die zij deze week zagen in de Goudse Schouwburg in Gouda. Radio 2, 20.00-23.00 uur.

TV-opnames Klaas - 23 jan 2004
Op woensdag 10 maart om 20:30 uur en op donderdag 11 maart om 20:30 uur en 22:00 uur speelt Klaas een 50-minutenversie van zijn voorstelling MIX in theater Griffioen in Amstelveen, ten behoeve van een televisieregistratie voor de VARA. De voorstelling op donderdag 11 maart om 20:30 uur was reeds gepland en is al uitverkocht, maar voor de extra ingelaste voorstellingen op woensdag 10 maart om 20:30 uur en op donderdag om 22:00 uur zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de kassa van theater Griffioen: 020-4445033.

In de media: Kommil Foo en NUHR - 23 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van het programma 'Wolfijzers en geweren' van Kommil Foo en 'Over de top' van NUHR.
-In de media

Fridaynight Spotlight - 22 jan 2004
Op vrijdag 23 januari is er weer een Fridaynight Spotlight. Het Bibliotheektheater in Rotterdam organiseert deze avond als springplank voor nieuw aanstormend cabarettalent. Dit keer zijn dat Paul Smit, Dorine Wiersma (finalist Leids Cabaret Festival 2003) en Bas & Michiel. Aanvang 20:30 uur, entree 10,- /9,- euro. Reserveren 010-2816262.
-www.bibliotheektheater.nl

Op de radio: Gasablanca - 22 jan 2004
Vrijdag 23 januari is de negende uitzending van het satirische radioprogramma Gasablanca. Hierin is onder meer een interview met Wilko Terwijn te beluisteren. Terwijn is stand-up comedian en tekstschrijver voor Claudia de Breij, Javier Guzman en VARA Laat. Hij vertelt over het vorige jaar en de hypocratie van de Nederlanders. Vanaf vrijdag 22.00 uur te beluisteren. Live in de foyer van het Griffioen theater in Amstelveen of op de website. Het programma blijft na de uitzending opvraagbaar via de site. Vrijdag 23 januari tussen 22.00-23.00 uur.
-www.gasablanca.nl

In de media: Subsidie voor cabaretiers (2) - 21 jan 2004
Ook De Gelderlander schrijft over het onderzoek van werkgroep van theaterdirecteuren of cabaret gesubsidieerd moet worden. Maar plakt daar een stuk heftiger kop boven dan het Rotterdams Dagblad. Tussen aanhalingstekens ook nog eens, maar de uitspraak is niet terug te vinden in het artikel. Wat een stemmingmakerij.
-'Cabaret met inhoud sterft uit'
(gratis registratie noodzaak)

Audities Leids Cabaret Festival - 21 jan 2004
Komende zondag 25 januari vindt de derde auditiezondag plaats in café De Burcht in Leiden voor de 26e editie van het VARA Leids Cabaret Festival. De optredende cabaretiers zijn geselecteerd naar aanleiding van een videoband die deel uit maakt van de aanmelding voor het festival.
Komende zondag treden op:
-Marieke Grootveld (Amsterdam)
-Intgeniep (Itegem - België)
-Marcel Harmsen (Utrecht)
-Tom en Eveline (Roosendaal)
-Bert en Roy (Antwerpen)
-Hillenius en Hupkes (Amsterdam)
Aanvang half twee, De Burcht gaat om 13.00 uur open, entree vrij.
-www.leidscabaretfestival.nl

Op de radio: Paul de Leeuw - 21 jan 2004
Op 29 december 2003 was de laatste uitzending van het radioprogramma 'Spiegels' wegens bezuinigingen bij de publieke omroep (schande!). Voor de laatste aflevering maakte Coen Verbraak een portret van Paul de Leeuw. De uitzending is alsnog via mp3 te beluisteren.
-beluister de uitzending
-www.rvu.nl/spiegels

Freek en Ajax - 21 jan 2004
Zelfs de schnabbels van Freek de Jonge halen de krant. De Jonge was afgelopen zondagmiddag speciaal door de Ajax-directie uitgenodigd om de club en zijn werknemers op de hak te nemen. Nadat hij eerst een paar minuten meespeelt in de traditionele nieuwjaarswedstrijd tussen de technische staf en het team van Lucky Ajax (2-0) begint Freek aan zijn act. Volgens Freek de Jonge zitten de medewerkers van de fanshop van Ajax met de handen in het haar. In het assortiment zijn Sikora-sleutelhangers en Soetaers-mokken opgenomen. "En die dingen blokkeren nu al maanden de uitgang van het magazijn." Van die grappen die je wellicht wel begrijpt als je van voetbal houdt.
-AD: Freek de Jonge laat Ajax hard lachen
(gratis registratie noodzaak)

De kop van dit artikel is niet helemaal juist, want RTLZ bericht dat trainer Ronald Koeman de ludieke nieuwjaarstoespraak bij Ajax van Freek de Jonge kwetsend, beledigend en respectloos vond. Dat zei de trainer tegen Radio Noord-Holland. "Spelers, trainers en de technisch directeur werden met een grap heel negatief neergezet", zei Koeman. "Dat neem ik De Jonge niet kwalijk, maar wel de leiding van Ajax."
De Jonge zou in zijn toespraak onder andere het aankoopbeleid van Ajax warrig hebben genoemd en sprak van een gebrek aan professionaliteit. Koeman praat later met algemeen directeur Van Eijden.
-Koeman: Freek de Jonge was kwetsend
tip: Patrick

In de media: Subsidie voor cabaretiers - 21 jan 2004
Het Rotterdams Dagblad schrijft over een onderzoek van werkgroep van theaterdirecteuren of cabaret gesubsidieerd moet worden.
"Veel cabaretiers die het meer van inhoud dan van een hoge grapdichtheid moeten hebben dreigen anders hun speelplek in de theaters te verliezen. Jaap Mulder, de Bloeiende Maagden, Kees Torn - ze merken dat het steeds moeilijker wordt hun nieuwe programma te slijten. Veel theaterdirecteuren laten zich liever leiden door bezoekcijfers bij eerdere voorstellingen dan door kwaliteit, of laten de jongste cabaretsensatie prevaleren boven een vaste klant."

In principe oud nieuws, want bij de uitreiking van de VSCD-Cabaretprijzen werd al duidelijk dat deze in het leven zijn geroepen in een traject om het 'cabaret' als serieuze kunstvorm te accepteren en zo klaar te stomen voor subsidie-aanvragen.
-Werkgroep wil subsidie voor cabaretiers
tip: Roel

Beatrix over satire - 21 jan 2004
Beatrix tegen journalisten in Thailand: "Ik heb geen last van satire."
Zie je wel: gezanik over niets. Volgende rel aub.

In de media: Rob Urgert - 21 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van het programma 'Geluk is gelul met een k' van Rob Urgert.
-In de media

In de media: Van Houts & De Ket - 20 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van het programma 'Dolle pret' van Van Houts & De Ket waarin de verloedering van het cabaret aan de kaak wordt gesteld.
-In de media
Op het Zwartekat forum gaat de discussie voort.
-Discussieer mee op het Zwartekat Forum

Nederland in Panama: NUHR, Acda & De Munnik - 20 jan 2004
Van 16 januari t/m 27 februari zal er een nieuwe serie 'Nederland in Panama' plaatsvinden.
In Nederland in Panama komen Nederlandse singer/songwriters samen die zich bewegen in het overgangsgebied tussen cabaret en popmuziek. Iedere vrijdagavond zullen drie verschillende zangers of zangeressen het podium beklimmen.

Aanstaande vrijdag, 23 januari, twee groepen die makkelijk apart voor uitverkochte zalen spelen: NUHR en Acda en De Munnik!

Dit seizoen zullen o.a. meewerken: Mathilde Santing, Kasper van Kooten, Gerard van Maasakkers, Zijlstra, Raymond van 't Groenewoud, Bertus Borgers, Maarten van Roozendaal, Jim de Groot, NUHR, Arthur Umbgrove, Diederik van Vleuten, Kiki Heessels, Stoom, Bob Fosko en vele anderen.

Kaarten a 17.50, zijn te reserveren via 020-3118686. Het begint om 21.00 uur (zaal open om 20.45 uur).
Meer informatie:
-www.nederlandinpanama.nl

Op de radio: Sara Kroos - 19 jan 2004
Voor wie het interview en optreden van Sara Kroos vandaag heeft gemist bij Desmet Live: het fragment is hieronder alsnog te beluisteren.

Desmet Live is een nieuw cultuurprogramma dat elke werkdag tussen 14.00 en 16.00 uur live wordt uitgezonden op 747 AM vanuit studiocafé Desmet in Amsterdam. Publiek kan aanwezig zijn, vanaf 13.45 uur in de Desmet studio's, Plantage Middenlaan 4A in Amsterdam.
-beluister het interview
-site Desmet Live

AVRO zet in op theater (2) - 19 jan 2004
Vandaag maakte AVRO-directeur Ad 's-Gravesande middels een ANP-bericht bekend dat de AVRO een nieuwe 'Tribune' begint, 'AVRO Theater' geheten.

Zwartekat.nl-lezers hebben afgelopen vrijdag alle ins en outs over de Tribune al kunnen lezen nadat de redactie enkele documenten in handen kreeg. Het artikel bevat ook details over de invulling van deze 'Tribune'.
-artikel over 'AVRO Theater' van 16 jan 2003

Protest tegen 'Walviswet' - 19 jan 2004
Momenteel waart er via mailboxen een oproep rond om te protesteren tegen de Wet Walvis, een administratieve vereenvoudiging van de WW. Deze wijziging zou echter negatief uitpakken voor mensen met een onregelmatig arbeidspatroon, zoals artiesten maar ook werknemers in de media tijdens die vermaledijde zomerstop.
Er wordt bij wijze van protest een petitie aangeboden. Daarvoor hebben ze jouw handtekening nodig. Doe dit op www.fnv-kiem.nl . Onder het kopje Kunsten vindt je precies wat je moet doen. En... kom naar het Binnenhof! op maandag 2 februari om 10.30 uur.
-lees meer over de 'Walviswet'
-www.fnv-kiem.nl

Vanuit de zaal: Koningstheateracademie domineert HC Podium prijs - 19 jan 2004
Afgelopen vrijdagavond 16 januari vond de finale plaats van het HC Podium festival. De 3 deelnemers die de selecties in de voorronden overleefd hadden traden elks met een half uur material op het grote podium in de Lindenberg.
De avond die gepresenteerd werd door Karin Bruers liet de toeschouwers genieten van stand-up comedian Jeroen Pater, Jochen Otten en de Dames voor na vieren, Hanneke Drenth en Anne van Rijn. In de pauze werd het publiek gevraagd te stemmen op de kandidaat voor de publieksprijs. Die werd toegekend aan Jochen Otten die die avond een spetterend optreden gaf, spelend in onderboek, zichzelf kwetsbaar opstellend, de angst van zich af schreeuwend, een dynamische voorstelling gaf.
De vakjury had uiteindelijk de taak appels met peren te vergelijken. Het juryrapport sprak over de durf van Jeroen Pater om zichzelf met alleen het woord als wapen op het toneel te presenteren. Ze hadden, als de prijs bestond, hem de kangoeroe prijs willen geven. Jochen Otten werd door de jury geprezen om zijn veelzijdigheid en kreeg nauwelijks kritiek op zijn optreden.
De Dames Voor Na Vieren die de juryprijs uiteindelijk in ontvangst mochten nemen werden door de jury geprezen om hun veelzijdigheid en expressie. In dat eerste werd door de jury wel een valkuil gezien voor verder ontwikkeling.
Beide prijzen, de jury- zowel als de publieksprijs vielen ten deel aan studenten van de Koningstheateracademie in Den Bosch die zich als leverancier van nieuw talent wederom op de kaart zet. De avond werd afgesloten met een optreden van Alex Agnew en verder voorgezet in het Lindenberg cafe waar een bescheiden overwinningsfeestje werd gevierd.

MeBo

Elders op het web: raarverhaal.nl - 19 jan 2004
Raarverhaal.nl is naar eigen zeggen 'het enige Nederlandse cabaret dat alleen online te beluisteren is.' Het blijft onduidelijk wie er nu eigenlijk achter al die rare verhalen steekt, maar dat ze goeie sites bezoeken blijkt wel uit het rare verhaal over 'internetten'. Altijd een goeie manier om een vermelding op Zwartekat.nl af te dwingen. Verder gaan de heren op visite.
-www.raarverhaal.nl
Overigens, klachten over het gebrek aan bloot op Zwartekat.nl zijn onterecht, zie hier:
-het bewijs

Springplank Cabaret - 18 jan 2004
Het Pleintheater in Amsterdam organiseert Springplankcabaret-avonden. Op deze avonden krijgt (nieuw) cabarettalent de kans hun kunsten te vertonen. De eerstevolgende Springplank-avonden zijn op donderdag 22 januari met een dubbel-optreden van Twee en Jeroen Pater.

Twee - De een en de ander
Op onnavolgbare wijze maken deze twee mannen elkaar het leven zuur, omdat ze niet anders kunnen.Steef Hupkes en Martijn Hillenius studeerden in 2002 af aan de Akademie voor Kleinkunst in Amsterdam. Het afgelopen jaar vormden ze met Thijs Maas en Daniël Arends de theatergroep 'Vier Gasten'.

Jeroen Pater - Anders
"Waarschuwing: De aankomende grappen worden gemaakt door een professional! Dus voor je eigen veiligheid en bescherming van degenen om je heen is het af te raden de grappen te vertellen in huiselijke kring. Als je het toch probeert heb je kans op blijvende geestelijke schade en levenslange hoon. Bij het maken van dit programma zijn geen natuurgebieden vertrapt, mensen misbruikt of dieren mishandeld." Jeroen Pater (1974), vanaf zijn vierde al cabaretier, nam deel aan Comedy Adventure en won de Holland Casino Podiumprijs 2003/4 niet.
Meer informatie:
-www.pleintheater.nl

Prijzenfestival: Kees van Kooten - 18 jan 2004
Schrijver, "taalvirtuoos" en ex-televisiemaker Kees van Kooten is de Gouden Ganzenveer 2004 toegekend. De Academie De Gouden Ganzenveer lauwert Van Kooten (1941) wegens zijn betekenis voor het geschreven woord. Zijn bijzondere bijdrage aan de Nederlandse taal en cultuur spreekt uit de vele columns, verhalen en bundels van zijn hand, aldus de organisatie zondag. De Academie kent jaarlijks de Gouden Ganzenveer toe. De uitreiking aan Van Kooten is 22 april in Amsterdam. Vorig jaar kreeg journalist Jan Blokker de prijs.
De vijftien leden van de Academie komen uit de wereld van cultuur, wetenschap, politiek en het bedrijfsleven. Met de prijs wil de Academie het geschreven woord in onze multimediale wereld onder de aandacht brengen. Poehé.
bron: ANP

Op tv - 17 jan 2004
Last minute-tip: Ernst van der Pasch krijgt vanavond in het tv-programma Klokhuis een cursus twents van André Manuel. Nederland 3, om 18.30 uur.
De uitzending is in tegenstelling tot andere afleveringen niet achteraf online te bekijken omdat er aangekocht materiaal inzit waarvoor ze de internetrechten niet hebben.

Wel online is een uitzending over puberteit. Naast hele grappige filmpjes met Van der Pasch ook een puberteitslied door Vliegende Panter Remko Vrijdag.
-Klokhuis: Puberteit

Heeft u trouwens Ernst van der Pasch wel eens vroeg oud zien worden?
-Veroudering
tip: Diaan

Op de radio - 17 jan 2004
Andermans Veren brengt morgen een uitzending over broers en zussen.
Daarnaast zijn er natuurlijk de vaste onderdelen 'Het Vlaams Blokske' en het 'Veertje' van Johan Hoogeboom.
Radio 2, 18.00-20.00 uur.

Vervolgens in Uitgelicht o.a.:
- Gino Sancti, een cabaretduo uit België dat in 2002 het Amsterdams Kleinkunst Festival won en vanaf deze maand ook in de Nederlandse theaters te zien is.
Radio 2, 20.00-23.00 uur.

In het eerste uur van Volgspot onder meer een optreden van Reijn en Goed. Momenteel spelen zij hun programma 'Alarmfase 2'.
Radio 2, 23.00-01.00 uur.

Op de radio : de verloedering van het cabaret - 17 jan 2004
Zaterdagmorgen ging het radio 2-programma Cappuccino onder meer over de 'verloedering van het cabaret'. De Cappuccino-site meldt: "De verloedering slaat overal toe! Nu is weer de edele kunst van het cabaret in het geding. Van Houts en De Ket stellen de vervlakking van cabaret al aan de kaak in hun nieuwe programma. Theaterdirecteur Frank Verhallen is het volstrekt met Van Houts en De Ket eens en kwam uitleggen waarom. Radio 2, 9.00-12.00 uur.

Het twistgesprek is hier te beluisteren:
-Cappuccino 17 jan 2003 - Verloedering van het cabaret
-Discussieer mee op het Zwartekat Forum

Op de radio: Sara Kroos - 17 jan 2004
Aanstaande maandag staat in het radioprogramma Desmet Live in het teken van theater en film. Daarin ook regelmatig aandacht voor cabaret, zoals a.s. maandag Sara Kroos. Zij vertelt over haar nieuwe programma Lam en zingt een aantal nummers.

Desmet Live is een nieuw cultuurprogramma dat elke werkdag tussen 14.00 en 16.00 uur live wordt uitgezonden op 747 AM vanuit studiocafé Desmet in Amsterdam. Teleac werkt hiervoor samen met de IKON en de Humanistische Omroep.
Publiek kan aanwezig zijn, vanaf 13.45 uur in de Desmet studio's, Plantage Middenlaan 4A in Amsterdam.
-site Desmet Live

Dames voor na vieren wint HC Podiumprijs - 17 jan 2004
Anderhalf uur geleden won in Nijmegen het duo Dames voor na vieren (Hanneke Drenth en Anne van Rijn) de juryprijs van de HC Podiumprijs, bestaand uit een geldbedrag van 1200 euro. Jochen Otten won de publieksprijs van 400 euro met zijn programma 'Foeha'. De derde finalist was Jeroen Pater met 'I did it the Roel way'.
Zowel 'Dames voor na vieren' als Otten zijn studenten aan de Koningstheaterakademie in Den Bosch.
-site HC Podiumprijs

Audities Leids Cabaret Festival - 16 jan 2004
Komende zondag 18 januari vindt de tweede auditiezondag plaats in café De Burcht in Leiden voor de 26e editie van het VARA Leids Cabaret Festival. De optredende cabaretiers zijn geselecteerd naar aanleiding van een videoband die deel uit maakt van de aanmelding voor het festival.
Komende zondag treden op:
- Ted Griffioen (Zoeterwoude)
- Eduard Veerman (Eemnes)
- Sophie van Hoytema (Amsterdam)
- Pieter Derks (Beuningen)
- Marielle Tolhuisen (Amsterdam)
- Micha Wertheim (Amsterdam)
Aanvang half twee, De Burcht gaat om 13.00 uur open, entree vrij.
-www.leidscabaretfestival.nl

Lenette van Dongen in concert - 16 jan 2004
Op 25 januari vindt er een bijzonder concert plaats in de Schouwburg van Tilburg:
Lenette van Dongen zal ondersteund door zowel het Amsterdams Concertgebouw Kamerorkest als haar eigen combo, zal zij nummers uit haar gehele oeuvre ten gehore brengen. Het Amsterdams Concertgebouw Kamerorkest zal ook enkele klassieke werken spelen, ditmaal gedirigeerd door de 33-jarige dirigent en componist Micha Hamel. Bob Zimmerman heeft speciaal voor het cross-overconcert de muziek voor het Amsterdams Concertgebouw Kamerorkest gearrangeerd.
Er zijn nog enkele kaarten voor dit unieke evenement verkrijgbaar bij de kassa van Schouwburg Tilburg.
Telefonisch reserveren kan via: 013-5432220.
-www.harrykies.nl

AVRO zet in op theater - 16 jan 2004
De AVRO is momenteel druk bezig om in samenspraak met diverse partijen een zogenaamde 'Tribune' op te zetten, gericht op theater onder de naam 'AVRO Theater'. Dat blijkt uit documenten die de Zwartekat-redactie gisteren aantrof op www.avrotheater.nl. Inmiddels is de toegang tot de site geblokkeerd.

'AVRO Theater' bestaat uit een bundeling van internet, televisie en radio, ondersteund met een nieuw theatermagazine. Gedurende de zomer en herfst van 2003 heeft de AVRO contact gezocht met mogelijke partners en de daadwerkelijke lancering van 'AVRO Theater' staat gepland voor de aanvang van het theaterseizoen 2004-2005.
-lees meer

Freek de Jonge presenteert website en CD Straatliederen - 16 jan 2004
Op vrijdag 23 januari aanstaande organiseert de Koninklijke Bibliotheek een symposium over de geschiedenis van het Nederlandse straatlied. Dit ter gelegenheid van de presentatie van de website 'Straatliederen in Het Geheugen van Nederland', waarmee een omvangrijke collectie volks- en straatliederen digitaal toegankelijk is gemaakt. Tijdens het symposium wordt tevens de cd De Kist van Pierlala gepresenteerd. Van de populairste melodieën zijn nieuwe opnames gemaakt, waaraan is meegewerkt door een keur van Nederlandse artiesten, onder wie Freek de Jonge, De Lullo's (Jiskefet) en Maarten van Roozendaal. Deze opnames zijn via de website van Het Geheugen van Nederland te beluisteren, en ook op de cd De Kist van Pierlala.

Op het symposium zal onder meer aandacht worden besteed aan de collecties van Moormann en Wouters, de geschiedenis van het straatlied, historische straatzangers, nationale liederen, het amusementslied en Het Geheugen van Nederland. Het geheel zal worden opgeluisterd met muzikale bijdragen van diverse artiesten die aan de cd hebben meegewerkt. Om 16.00 uur zal de website met straatliederen worden gepresenteerd door Freek de Jonge en zal tevens het eerste exemplaar worden uitgereikt van de cd De Kist van Pierlala. Deze presentatie zal rechtstreeks via internet worden uitgezonden op de website www.geheugenvannederland.nl en www.kb.nl.
-lees het persbericht
-www.geheugenvannederland.nl

Op de radio: Radio Bergeijk - 16 jan 2004
Voor wie het nieuws op 8 januari heeft gemist, Radio Bergeijk keert vanaf morgen terug op de radio. Dit keer elke zaterdag van 13:33 tot 14:00 uur op Radio 1. Afgelopen zondag werden de makers zelf ook op de hoogte gesteld in het mediaprogramma 'Antenne 2'.
-gesprek met Toon Spoorenberg en Peer van Eersel
-www.antenne2.nl
-nieuws van 8 januari j.l.

Cabaretmp3.com geeft op - 15 jan 2004
Vandaag is op het forum van cabaretmp3.com te kennen gegeven dat de redactie de pogingen voor een legale doorstart heeft opgeven.
Tot september 2003 konden bezoekers op de site vele cabaret-cd's gratis downloaden. Nadat de impresariaten Hummelinck Stuurman en Harry Kies Theaterprodukties de makers sommeerden om de albums van hun artiesten te verwijderen, besloten de makers nu geheel op zwart te zetten. Al snel werd besloten om een manier te vinden de site met legaal materiaal weer te heropenen.
"(We hebben) besloten dat het niet realistisch meer is te denken dat de site nog toekomst heeft. Na onderhandelingen op veler gebied stuiten we op niets dan tegenslagen , en op het feit dat iedereen die iets met de site te maken heeft, kampt met te weinig tijd om zich nog voor de volle 100% , (die het maken en onderhouden van de site nodig heeft) in te zetten."
-Forum Cabaretmp3.com

Eric van Sauers - 15 jan 2004
Eind deze maand speelt Eric van Sauers een rol in de nieuwe film 'Cool' van Theo van Gogh met in de hoofdrollen Katja Schuurman en John De Mol jr.
Begin september starten de werkvoorstellingen van zijn vierde programma 'Off the record', over al die dingen die je zo graag liever niet wil horen. Deze voorstellingen worden in de try-outfase gespeeld als dubbelvoorstelling met Sander van Opzeeland.

Sonneveld weer op het witte doek - 15 jan 2004
Op zondagmorgen 18 januari is de vertoning van de film 'Op de Hollandse toer' met Wim Sonneveld in bioscoop Tuschinski, Reguliersbreestraat Amsterdam. Het betreft hier een gerestaureerde kopie uit de collectie van het filmmuseum. Aanvang 10.30 's morgens.
tip: Danny

Hans Dorrestijn bijt hond - 15 jan 2004
Hans Dorrestijn, tekening: © Richard van Bilsen Het leuke items-programma Man Bijt Hond zocht Hans Dorrestijn gisteren op naar aanleiding van het winnen van een Gouden Harp (eindelijk!). Mis vooral niet Dorrestijns uitvoering van 'Heb je even voor mij'.
-Openingsbeelden breedband
-Openingsbeelden loserband
-Dorrestijn-item breedband
-Dorrestijn-item loserband
-www.manbijthond.nl
Opgelet: de uitzending is slechts een week lang te bekijken.
tip: Thijs

Nieuwe DVD's - 15 jan 2004
Lebbis en Jansen - Oudejaarsconference 2003
Uitgebreidere versie dan de tv-registratie (scheelt 8 minuten). Met o.a. achter de schermen en de oudejaarsdagboeken als extra. Die dagboeken kan je trouwens nog in ruwe vorm lezen op:
-www.lebbisenjansen.nl
incl herhaling keken zo'n 2,5 miljoen mensen naar de tv-uitzending

Op de radio: De Oermannen - 15 jan 2004
Aanstaande zondag, 18 januari, zullen de Oermannen te gast zijn in het programma X-Noizz op radio 3FM. Zij zullen voor het onderdeel 'de 1-uur service' in een uur tijd een liedje schrijven over 'ruzie' en dit iets na 23.00 uur uitvoeren. Binnenkort kan je op www.xnoizz.nl stemmen op een onderwerp voor hun liedje. 3FM, vanaf 22.00 uur.
-www.oermannen.nl
-www.xnoizz.nl

Studenten Cabaret Festival Zwolle - 14 jan 2004
In februari organiseert Stichting Daidalos, i.s.m. Studentertainment, het Studenten Cabaret Festival Zwolle 2004.
Tijdens drie voorronden kunnen drie cabaretiers hun kunsten vertonen, waarna aan de hand van een open jurering een finale zal plaatsvinden.
-meer informatie

Elders op het web - 14 jan 2004
Diverse websites zijn onlangs flink verherbouwd.

De gezamelijke website van Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten.
-www.erikendiederik.nl

Improvisatiegroep MIER
-www.mier.nl

Op de radio: George van Houts - 13 jan 2004
George van Houts werd gisteren geïnterviewd in het Radio 1-programma De Ochtenden. In 'Het Interview' een gesprek over zijn visie op cabaret, zijn moralisme en de ‘verpretparkisering’ van Nederland.
-beluister het interview (begint na 7 minuten)
-EO's De Ochtenden

Gouden Harp voor Hans Dorrestijn - 13 jan 2004
Vandaag is bekend gemaakt dat Hans Dorrestijn winnaar is geworden van een Gouden Harp! Op de Zwartekat-redactie klonk een luid 'Eindelijk!'

De Gouden Harp wordt uitgereikt door Conamus, de instantie die binnen en buiten Nederland ondersteuning biedt aan Nederlandse lichte muziek, in samenwerking met Buma, de vereniging van Nederlandse componisten, tekstschrijvers en muziekuitgevers. Voor de Gouden Harp komen die personen in aanmerking die zich gedurende hun carrière op bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse lichte muziek. De prijs geldt als een van de belangrijkste voor Nederlandse muziek en werd voor het eerst in 1962 uitgereikt. Bekende namen uit het recente verleden die een Gouden Harp in ontvangst mochten nemen zijn onder meer Anouk, Acda en De Munnik, Bløf, De Kast, Marco Borsato, Simone Kleinsma en Rowwen Hèze.

Zowel de Gouden als de Zilveren Harpen worden door een jury van deskundigen toegekend. De jury voor de Gouden Harpen bestond dit jaar uit Cor Bakker, Ruth Jacott, Han Kooreneef, Ron Stoeltie (Radio 2), Gert van Veen (Quazar Productions) en Kick van der Veer. Voorzitter van de jury was Willem van Beusekom (NPS).

De Gouden Harpen worden dinsdag 10 februari a.s. tijdens het 'Harpen Gala' in Theater ’t Spant in Bussum door de winnaars in ontvangst genomen. Conamus reikt daar tevens de Zilveren Harpen 2003 uit.
Het Harpen Gala wordt dit jaar op twee verschillende radiozenders uitgezonden. Vrijdag 13 februari a.s. wordt op Radio 2 de uitreiking van de Gouden Harpen en de Exportprijs uitgezonden tussen 20.00 en 22.00 uur, direct gevolgd door 3FM, die de uitreiking van de Zilveren Harpen tussen 22.00 en 23.00 uur uitzendt in het programma '3FM Live', dat wordt gepresenteerd door Marc Stakenburg. Alle winnaars zullen tijdens hun optreden worden begeleid door het Metropole Orkest o.l.v. Dick Bakker.
Ook Trijntje Oosterhuis en Frans Bauer wonnen een Gouden Harp, geen idee waarom.

Amsterdams Kleinkunst Festival - 12 jan 2004
De deelnemers aan het Concours om de Wim Sonneveldprijs van het Amsterdams Kleinkunst Festival zijn bekend. Het zijn:

-Dames voor na vieren
-Paul Smit
-Wouter Deprez
-Johan Goossens
-Kaal
-Pien Ankerman

De deelnemers krijgen nu van de organisatie een try-out toernee door Nederland aangetroffen. Zo staan de bovengenoemde deelnemers onder andere gedrieën respectievelijk op 5 en 12 maart in het Bibliotheektheater in Rotterdam.

De halve finales (zonder en met jury) zijn van 23 t/m 26 maart in Theater Bellevue in Amsterdam en de finale is op 29 maart in het Nieuwe de la Mar theater.
-www.amsterdams-kleinkunst-festival.nl
tip: marcel

Nieuwe DVD's - 12 jan 2004
Niet Schieten - Kwaad bloed
Er staat naast het programma nog een zeer exclusieve 'regietrack' op.


Herman Finkers & neef - Op pauselijke audiëntie

Samen met zijn neef Hans Engelhart, ging cabaretier Herman Finkers in april 2001 op audiëntie bij de Paus. Het werd een bijzondere reis, ook voor Finkers zelf.
Naast de documentaire (langere versie dan op tv), bevat de DVD een interview uit Het Elfde Uur over de reis naar Rome, Herman Finkers filmt 'achter de schermen', een dagboek en een fotoserie.

Elders op het web - 12 jan 2004
De interviews van Coen Verbraak met Joost Prinsen, Eric van Sauers en Willy Walden uit Vrij Nederland zijn inmiddels opklikbaar op zijn uitgebreide website.
-www.coenverbraak.nl

Huishoudelijke mededelingen: cabaretiers op tv - 12 jan 2004
Het tv-overzicht is uitgebreid met de opvolger van 'Cabaretiers on tour' (over de nieuwe titel wordt nog gesproken). Verder vernamen we dat er een tweede serie komt van De Vrienden van Van Swieten vanaf april én het 15e seizoen van Dit Was Het Nieuws start op 1 mei 2004.
-tv- en radio-overzicht

Deltion Cabaret Festival - 12 jan 2004
Kandidaten voor het Deltion Cabaret Festival kunnen zich vanaf heden weer aanmelden voor het DCF 2004 dat op 11 december te Zwolle wordt gehouden. Aanmelden kan tot uiterlijk 1 juli 2004.
De voorwaarden zijn:
- kandidaten hebben podiumervaring
- kunnen een programma van 30 minuten presenteren - zijn in staat dit programma 3 maal te spelen op een en dezelfde avond
- moeten genoegen nemen met beperkte toneelfaciliteiten, maar met een enthousiast publiek

Om je aan te melden is een e-mail naar rknier@deltion.nl - met opgave van adresgegevens, een bio en een speellijst - voldoende. De organisatie neemt vervolgens contact met de kandidaat op.
Meer informatie over het DCF op:
-www.deltioncabaretfestival.nl

Nederland in Panama - 11 jan 2004
Van 16 januari t/m 27 februari zal er een nieuwe serie 'Nederland in Panama' plaatsvinden.

In Nederland in Panama komen Nederlandse singer/songwriters samen die zich bewegen in het overgangsgebied tussen cabaret en popmuziek. Iedere vrijdagavond zullen drie verschillende zangers of zangeressen het podium beklimmen. Behalve eigen nummers spelen ze ook liedjes van elkaar.
Eerder waren er optredens van Renee van Bavel, Lenette van Dongen, Marcel de Groot, Maarten van Roozendaal, Jeroen van Merwijk, NUHR en Bram Vermeulen.

Dit seizoen zullen o.a. meewerken: Mathilde Santing, Kasper van Kooten, Gerard van Maasakkers, Zijlstra, Raymond van 't Groenewoud, Bertus Borgers, Maarten van Roozendaal, Jim de Groot, NUHR, Arthur Umbgrove, Diederik van Vleuten, Kiki Heessels, Stoom, Bob Fosko en vele anderen.
Vrijdag 16 januari aanstaande opent de nieuwe serie met optredens van Kasper van Kooten met band, Diederik van Vleuten en Arthur Umbgrove!
Op vrijdag 23 januari is de komst van de heren van NUHR én Acda en De Munnik al bevestigd.

Kaarten a 17.50, zijn te reserveren via 020-3118686. Het begint om 21.00 uur (zaal open om 20.45 uur).
Meer informatie:
-www.nederlandinpanama.nl
tip: o.a. Juud

Op de radio - 11 jan 2004
Andermans Veren brengt vanavond een uitzending over baby's (verwekking, zwangerschap, geboorte, opvoeding)".
Daarnaast zijn er natuurlijk de vaste onderdelen 'Het Vlaams Blokske' en het 'Veertje' van Johan Hoogeboom.
Radio 2, 18.00-20.00 uur.

Vervolgens in Uitgelicht:
- Machgiel Bakker over www.fonos.nl, een nieuw initiatief van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, dat 15.000 LP's die niet meer in de handel zijn, op CD aanbiedt.
- Twee luisteraars bespreken de voorstelling "M-M Huijbregts" van Marc-Marie Huijbregts, die zij deze week zagen in De Lievekamp in Oss.
Radio 2, 20.00-23.00 uur.

In het eerste uur van Volgspot: Met een koptelefoon, instrumenten en opnameapparatuur sloot Sven Budding, alias Kaal zich twee jaar lang op in zijn zolderkamer om muziek te maken. Hij heeft in die periode 20 nummers gemaakt, zolderkamermuziek zoals hij dat zelf noemt. Met succes, want afgelopen zomer won de band Kaal het Juttersfestival. De hoofdprijs is een optreden in Volgspot live. Verder een optreden van Karel Bosman. Jarenlang ging hij als zanger en gitarist op toernee met Willem Wilmink. Maar hij schrijft ook eigen liedjes. In het Volgspottheater laat hij nummers horen van zijn laatste cd 'Arme dwazen.'
Radio 2, 23.00-01.00 uur.

Springplank Cabaret - 11 jan 2004
Het Pleintheater in Amsterdam organiseert Springplankcabaret-avonden. Op deze avonden krijgt (nieuw) cabarettalent de kans hun kunsten te vertonen. De eerstevolgende avond is op vrijdag 16 januari met een dubbel-optreden van GEL en Thijs van Domburg.

GEL - Altijd op zoek naar haar
Met samenzang en swingend pianospel brengen Daniël van Veen (1976) en Marcel Beekman (1957) subtiel absurde liedjes afgewisseld met (licht)zinnige poëzie. Droogkomisch muzikaal cabaret. Of, zoals ze het zelf noemen: een mix van cabapret en fijnkunst. GEL is winnaar van de HC Podiumprijs 2003 (jury- en publieksprijs) en het Limburgs Festival.
Thijs van Domburg - Stof
Met de donkere maar wonderschone Middeleeuwen als rode draad spreekt, zingt, droomt en mijmert Van Domburg (21) over het verleden. Over de vervelende aspecten, maar vooral over de mooie: de natuur, de hiërarchie en natuurlijk het geweld. Juni 2001 ging hij solo en een week later al won hij de publieksprijs van het UvA Cultureel festival. In februari 2002 won hij de publieksprijs van de Griffioenspelen en in november 2002 de jury- en publieksprijs van het Groninger Studenten Cabaret Festival.
Meer informatie:
-www.pleintheater.nl

Amsterdams Studenten Cabaret Festival 2004 - 10 jan 2004
Op woensdag 4 februari 2004 zal het Amsterdams Studenten Cabaret Festival (ASCF) plaatsvinden in theater 'De Rode Hoed' te Amsterdam. Vijf studentenacts zullen strijden om de overwinning, gevolgd door een optreden van de cabaretier Martijn Oosterhuis. Het festival zal gepresenteerd worden door René M. Broeders, oud-presentator van Cameretten en artistiek leider van Op Sterk Water.

Voor slechts 8 euro kun je kaarten reserveren voor het ASCF 2004. Lijkt het je leuk om daarbij aanwezig te zijn? Stuur dan voor 1 februari 2004 een e-mail naar info@ascf.nl met daarin het door jou gewenste aantal kaarten, je naam en telefoonnummer. Voor meer informatie over het reserveren van toegangskaarten voor het ASCF 2004 en over dit festival in het algemeen kun je hun internetsite raadplegen.
-www.ascf.nl

Comedy Café: 2 voor de prijs van 1 - 9 jan 2004
Bij Comedy Café Amsterdam begint het jaar goed. In januari en februari krijg je twee toegangskaartjes voor de prijs van één. Geldig elke donderdag en vrijdagavond om 21.00 uur en zaterdagavond om 23.30 uur. Reserveren kan via de site, of tel: 020-6383971. Meld wel bij de reservering dat je gebruik wilt maken van deze aanbieding.
-www.comedycafe.nl

Audities Leids Cabaret Festival - 9 jan 2004
Komende zondag 11 januari vindt de eerste van drie auditiezondagen plaats in café De Burcht in Leiden voor de 26e editie van het VARA Leids Cabaret Festival. De optredende cabaretiers zijn geselecteerd naar aanleiding van een videoband die deel uit maakt van de aanmelding voor het festival.
Komende zondag treden op:
- Vincent Geers (Amstelveen)
haalde eerder met trio Zuig de finale van het AKF 2002
- Intgeniep (Itegem, België)
- Jochen Otten (Tilburg)
won onlangs de persoonlijkheidsprijs bij Cameretten 2003
- Gel (Amsterdam)
met o.a. Marcel Beekman, finalist Leids in 1993
- Anne Jan Toonstra (Groningen)
won met Anne Jan en Sofie de juryprijs bij Cameretten 2001
- M.K. & Van T. (Helmond)
- Stichting Mee-Eter (Amsterdam)
Aanvang half twee, De Burcht gaat om 13.00 uur open, entree vrij.
-www.leidscabaretfestival.nl

Radio Bergeijk naar Radio 1 - 8 jan 2004
Radio Bergeijk met Toon Spoorenberg en Peer van Eersel leek van de aardbodem verdwenen (lees: de hemelpoort gepasseerd), maar ze komen terug. Deze incarnatie komt vanaf 17 januari 2004 rechtstreeks vanuit GrandCafé Beeks. "Entermatie voor heel de natie!" aldus het persbericht, "een nieuwe periode van radiomaken, maar dan op een aanzienlijk hoger niveau."
Radio Bergeijk: binnenkort elke zaterdag van 13:33 tot 14:00 uur op Radio 1.

Medio maart verschijnen er maar liefst vier CD's met naar eigen zeggen dieptepunten uit de afgelopen vier jaar (wonderlijk, want het programma bestaat nog maar drie jaar).
-site Radio Bergeijk

Op de radio: Joep Onderdelinden - 8 jan 2004
Acteur Joep Onderdelinden was op 5 januari te gast in de eerste aflevering van het radioprogramma 'Desmet Live' om te praten over zijn eerste cabaretprogramma.

Desmet Live is een nieuw cultuurprogramma dat elke werkdag tussen 14.00 en 16.00 uur live wordt uitgezonden op 747 AM vanuit studiocafé Desmet in Amsterdam. Teleac werkt hiervoor samen met de IKON en de Humanistische Omroep.
-beluister het interview
-site Desmet Live

In de media - 7 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': een recensies van 'SMACK' van Bolder en Plante.
-In de media

Op tv: Arie & Silvester - 7 jan 2004
Niet vergeten, vanavond om 22.40 uur: Arie & Silvester met 'Vet' op Nederland 2.

Kleintje Cabaret - 7 jan 2004
Het Theatercafé van Cultuurcentrum De Vrijhof elke eerste donderdag van de maand een 'Kleintje Cabaret'. Een gratis (jawel, u leest het goed!) voorstelling voor studenten én niet-studenten van de universiteit om op een leuke wijze in aanraking te komen met meer cabaret! Cabaretiers, liedjesschrijvers en comedians uit den lande geven elke maand acte de presence.

Op 8 december spelen Martijn van Hese zijn programma 'Stemmen' en Robert Derksen brengt 'Niet Denken'.
Martijn hoort stemmen. Stemmen uit het verleden, heden en toekomst. Het zijn z’n gedachtes die veel te hard door z’n hoofd galmen om gedachtes genoemd te kunnen worden. Ze willen antwoord op belangrijke vragen of geven nutteloze antwoorden. Vrije meningsuiting, reclame, iedereen roept wat ie wil. Martijn dus ook!
-www.martijnvanhese.nl
Een avondje Enschede is voor Robert en zijn pianist Joost Freijzer een soort schoolreisje. Dit keer vertelt Robert over zijn kind zijn, zijn ex vriendin, verder komt in zijn programma naar voren: 'Op goed geluk', een pak Venz chocoladehagelslag, het lied 'met -dt', én hij zal ongetwijfeld geirriteerd zijn... en oja Robert is beslist geen looser!
-www.robertderksen.nl
Voor meer informatie over beide cabaretiers:
-Het Parool: 'Aanstormend'

Theatercafé Vrijhof Cultuurcentrum, Universiteit Twente.
-www.utwente.nl/theatercafe

Oproep Griffioen Cabaret Festival - 7 jan 2004
"Op zoek naar het cabarettalent onder de studenten. Er is licht, er is geluid, er is publiek, misschien bij jij de artiest? Presenteer je - alleen of samen met anderen - aan een welwillend publiek en een kritische jury. Laat mensen wegdromen, kwaad worden, lachen of huilen. Je act mag maximaal 20 minuten duren. Voor de winnaar is een leuke prijs en .. een optreden op de Griffioen-cabarettalenten avond op donderdag 6 mei. Je staat dan naast cabaretiers die eerder hun talenten lieten zien in de Griffoen en op weg zijn cabaretier te worden. Vraag een deelnameformulier aan de Griffioen-balie."

Vrijdag 12 maart, aanvang 20.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 3 euro.
-www.vu.nl/griffioen

In de media - 7 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': een recensies van 'SMACK' van Bolder en Plante.
-In de media

Carré - 6 jan 2004
Koninklijk Theater Carré sloot gisteren de deuren voor een ingrijpende renovatie. Een mooi moment om nog eens te verwijzen naar de reportage van de actualiteitenrubriek Netwerk. Ze spraken met Bert Visscher, Freek de Jonge en directeur Hein Jens over de magie van Carré.
-bekijk de reportage

Interview Alkemade & Bloemen - 6 jan 2004
Collega-cabaretsitemaker Patrick Deters interviewde voor Zwartekat het duo Alkemade & Bloemen. Momenteel spelen zij hun programma 'Hybrishydrolisch', een energieke absurde voorstelling.
De duur is circa 25 minuten en voor het beluisteren is een realplayer vereist.

Deze week spelen Alkemade & Bloemen vijf dagen lang in Theater Bellevue te Amsterdam.
-Interview Alkemade & Bloemen
-www.alkemadeenbloemen.nl

Cabaret-Jam in Parnassos - 6 jan 2004
Cabaretcollectief Roltrap naar de Maan presenteert in samenwerking met Parnassos op 8 januari de derde editie van de CabaretJam. Een 'proeftuin' waar behalve cabaret ook volop ruimte is voor het experimenteren van andere theatervormen. De artiesten van Roltrap naar de Maan nodigen cabaretiers en studenten uit om een theateravond te vullen met een mix van kleinkunst, muziek, stand-up comedy en improvisatie. Studenten met theateraspiraties en op zoek naar een plek om die uit te proberen, meld je aan op cabaretjam@hotmail.com.
Iedereen is van harte welkom te komen kijken èn meedoen, want het publiek bepaalt voor een groot deel het verloop en de inhoud van de avond.
Parnassos, Kruisstraat 201 Utrecht. Toegang: 4 euro. Aanvang 20.30 uur.

Elders op het web - 6 jan 2004
Er is een nieuwe fansite voor Veldhuis en Kemper
-www.geocities.com/cabaretveldhuisenkemper

John Brukx speelt momenteel zijn tweede solo 'Uitburgeren'.
-www.johnbrukx.nl

In de media - 6 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': een recensie van 'Over de top' van NUHR.
-In de media

Comedytrain-'documentaire' - 5 jan 2004
De Zwartekat-redactie grasduint door de archieven van de publieke omroep.

Vorig jaar verscheen er een boek over 12,5 jaar Comedytrain. Bijgesloten bij het boek was een CD met gesprekken over het ontstaan van de Comedytrain. Aan het woord komen Raoul Heertje, Theo Maassen, Arthur Umbgrove, Pieter Bouwman, John Jones en Hans Teeuwen.
Op zich leuk, maar de CD is ook ooit uitgezonden als radiodocumentaire door de VPRO. En die uitzending is nog online te beluisteren.
-'De eerste stapjes van Comedytrain'-informatie
-beluister de uitzending

Groot en Schumacher naar AVRO (2) - 5 jan 2004
De 'transfer' van Paul Groot en Owen Schumacher, bekend van Kopspijkers, naar de AVRO wordt als groot nieuws gebracht. Zo had zelfs het NOS Journaal er een item over.
-Video NOS Journaal (realmedia)
-NOSNieuws.nl: Duo Kopspijkers naar de AVRO

Afgelopen zondag sprak Kick van der Veer, presentator van AVRO's Andermans Veren, met beide heren, het gesprek is tot de eerstvolgende uitzending (aanstaande zondagavond) hier te beluisteren:
-interview Andermans Veren
-www.andermansveren.nl

De AVRO meldt op de website iets meer over het programma dat de heren gaan maken:
"In september gaat bij de AVRO een 13-delige reeks van start die qua opzet veel weg heeft van Kopspijkers. In het programma vormen, net als bij het Kopspijkers-cabaret, op de actualiteit gebaseerde imitaties een belangrijke leidraad. Nog onbekende collega-cabaretiers van Groot en Schumacher zullen hun medewerking verlenen aan het nog titelloze programma. Een van de afleveringen van het programma staat op oudejaarsavond van dit jaar gepland.
De AVRO heeft de reguliere uitzendingen van het programma voorlopig geprogrammeerd op vrijdag- of zaterdagavond prime time, waarmee het een directe concurrent van het succesvolle Kopspijkers zou kunnen worden."
-AVRO.nl: Cabaretduo naar AVRO

Elders op het web - 5 jan 2004
Herinneringen aan een werkgelegenheids-tv-serie bij RTV West, met Onno Innemee die in het onderdeel 'De blauwe toeter' diverse sketches speelde. Helaas geen videofragmenten, maar wel de tekst van de sketches met leuke foto's.
-Werkwijzer

CKV-informatie over diverse cabaretiers
-Cabaret CKV 1

Een kort overzicht van liedjes met als onderwerp de Eerste Wereldoorlog.
-Cabaret 1914-1918

Een interview met Freek de Jonge uit de NCRV-gids.
-Alpha & Omega: Freek de Jonge

Eerder interviewde de NCRV-gids Theo Maassen ter gelegenheid van zijn rol in de film 'Kees de jongen'.
-Dromer en wereldverbeteraar

Een nog ouder interview uit de NCRV-gids, met Paul van Vliet.
-Een onbestemd verlangen

In de media - 5 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van 'LAM' van Sara Kroos.
-In de media

In de media - 5 jan 2004
Voor wie ook zo heeft genoten van de documentaire van Theo Maassen en Marco Jansen, lees dan ook nog even de column van Henk Spaan uit september 2003, bij de uitreiking van het Gouden Kalf aan hoofdpersoon Huub voor 'beste personage in een documentaire 2003'.
-Gouden kalf gestolen

In de media - 4 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van 'Scenes voor de mensen' van Droog Brood.
-In de media

Huishoudelijke mededeling - 3 jan 2004
Vandaag bereikte Zwartekat.nl weer een mijlpaal in het online bestaan: de 2.000.000ste 'pageview'. Woohoo!
-stats

Groot en Schumacher naar AVRO - 3 jan 2004
De Volkskrant meldt:
"Paul Groot en Owen Schumacher stappen over van de VARA naar de AVRO. De tekstschrijvers en cabaretiers, vooral bekend van het Kopspijkers-cabaret, bereiden een nieuw, satirisch televisieprogramma voor dat vanaf september op Nederland 2 wordt uitgezonden, op vrijdag- of zaterdagavond op prime time. Op 31 december 2004 is er een oudejaarsuitzending. De AVRO heeft met Schumacher en Groot een contract voor vier jaar gesloten. Volgens AVRO-directeur Ad 's-Gravesande krijgt het nieuwe programma een politiek karakter en zal het typetjes en persiflages bevatten, net als het cabaret van Kopspijkers, dat afgelopen woensdag voor het laatst in zijn huidige vorm werd uitgezonden."

Eerdere gesprekken met de VARA verliepen stroef. De AVRO deed hen een 'cart blanche'-aanbod waarna Schumacher en Groot nu met hen in zee zijn gegaan.
-Duo Kopspijkers gaat naar AVRO (gratis registratie verplicht)

Op de radio - 3 jan 2004
Vorige week moesten de reguliere Radio 2-programma's op zondagavond wijken voor de top 2000. Mocht u inmiddels ontwenningsverschijnselen vertonen dan treft dat, want de eerste aflevering van Andermans Veren, aanstaande zondag 4 januari, gaat over 'verslavingen'.
Daarnaast zijn er natuurlijk de vaste onderdelen 'Het Vlaams Blokske' en het 'Veertje' van Johan Hoogeboom.
Radio 2, 18.00-20.00 uur.

Vervolgens in Uitgelicht:
Het concert dat Paul de Leeuw op 18 december gaf in de Grote Zaal van het Concertgebouw met het Metropole Orkest o.l.v. Dick Bakker. Het concert duurt twee uur. Het eerste uur van de uitzending bestaat uit een interview van Jurrian van Dongen en Rinske Wels met Paul de Leeuw.
Radio 2, 20.00-23.00 uur.

In de uitzending van Volgspot is het beste van 2003 te horen: de drie beste Volgspot acts, gekozen door bezoekers van hun site én het Koningstheater waar de opnames plaatsvinden.
Radio 2, 23.00-01.00 uur.

Van het boekenfront - 3 jan 2004
Richard Stuivenberg en Ron Rijghard (red.) - Theaterkritiek in Nederland

De achterflap van het boek vermeldt:
"Theaterkritiek staat permanent ter discussie. De een vindt haar niet deugen, de ander beschouwt haar als overbodig, een derde zegt zich er niets van aan te trekken. Feit is dat er altijd over de kritiek wordt gesproken, ten goede en ten kwade en op verschillende niveaus."

Het theaterblad TM publiceerde in de periode 1998-2001 vijfentwintig gesprekken met recensenten (eigenlijk 'critici', daar schijnt dus verschil tussen te bestaan) op het gebied van theater, muziek en dans. Richard Stuivenberg en Ron Rijghard vroegen de recensenten naar hun beweegredenen, taak als recensent, hun visie op recensies, de invloed daarvan en hun werkwijze.
-lees verder...
Deze titel werd ter beschikking gesteld door
-bestel deze titel online

Op de radio - 3 jan 2003
Niet vergeten:

-Vandaag herhaalt Spijkers met koppen de hoogtepunten van het cabaret en de columns uit 2003, met natuurlijk veel muziek. Radio 2, 12.00-14.00 uur.

-Vanavond presenteert het stand-up comedygezelschap FreshWagon Langs de lijn. Radio 1, 20.00-23.00 uur.

Op de radio - 2 jan 2003
Vanochtend het marathon-interview met Kees van Kooten en Wim de Bie in het radioprogramma De Ochtenden gemist? Geen nood, de uitzending is via internet te beluisteren in realmedia. Drie uur lang praten Van Kooten en De Bie over hun jeugd en carriere. Leve de publieke omroep.
-beluister de aflevering
-www.vpro.nl/deochtenden

Van het boekenfront - 2 jan 2004
Co de Kloet en Leo Boudewijns - Ik heb het lied al honderd maal gezongen

Co de Kloet en Leo Boudewijns hebben al diverse bloemlezingen gepubliceerd. Voor deze uitgave selecteerden zij van vijftig vooraanstaande Nederlandse tekstdichters de naar hun mening twee allerbeste liedjes, dwars door de tijd en genres heen.
-lees verder...
Deze titel werd ter beschikking gesteld door
-bestel deze titel online

In de media - 2 jan 2004
Toegevoegd aan 'In de media': recensies van 'Star' van Mylene d'Anjou en 'Heden soup!' van Wim Helsen.
-In de media

Nieuwe CD's en Op tv - 2 jan 2004
Paul van Vliet - One man show voor Unicef

In een one man show heeft Paul van Vliet voor Unicef nog een keer het beste van zijn repertoire gebundeld. Op deze CD staan alle hoogtepunten uit deze one man show zoals de liedjes 'Ik drink op de mensen', 'Jan Tamelijk', 'Lieve Vriend', 'Droomkind' en 'Meisjes van 30' en de komische types Majoor Kees en de Breedbekkikker.
De CD is te bestellen via Unicef.
-www.unicef.nl

Op 8 en 15 januari aanstaande herhaalt de AVRO de tv-registratie van de one man show 'Tekens van leven' van Paul van Vliet. Rond 20.37 uur op Nederland 2.

Op de radio - 1 jan 2003
Morgen, vrijdag 2 januari zendt de VPRO in het radioprogramma 'De ochtenden' een marathon-interview uit met Kees van Kooten en Wim de Bie. Radio 1, 9.00-12.00 uur.

Huishoudelijke mededelingen - 1 jan 2003
Drukdrukdruk. Pagina's over Claudia de Breij, Wim Helsen, Jasper Valstar, Girls Comedy Night, Berry Lussenburg, Kristel Zweers, Thijs van Domburg en Nico van der Knaap aan het cabaretier-overzicht toegevoegd. Lebbis en Dolf Jansen hebben nu ook hun eigen pagina gekregen, naast de pagina die er al voor het duo samen was.
-cabaretier-overzicht

Geen Lusanne bij Lebbis en Jansen - 1 jan 2003
Onlangs ontstond er enig rumoer rond grappen over Lusanne van der Gun in de oudejaarsconference van Lebbis en Jansen. Van der Gun was het meisje dat afgelopen jaar enige tijd was ontvoerd en later ongedeerd werd vrijgelaten.
Volkskrant-journalist Alexander Nijeboer vond de grappen ten koste van Van der Gun onnodig kwetsend en stelde dat een discussie over grenzen aan satire niet in alle gevallen onzinnig zou zijn. Uiteindelijk waren ook de ouders van het meisje boos en eisten zij dat de grappen uit het programma werden gehaald. Het was een wat wonderlijke discussie, omdat er niet werd verteld welke grappen over het meisje werden gemaakt.

Daags voor de tv-uitzending schreef Dolf Jansen in zijn Oudejaarsdagboek dat ze in verband met de tijd hadden ze moeten besluiten om enkele stukken weg te laten uit de tv-registratie, waaronder het hele stuk over de ontvoering.

Uiteindelijk bleek het te gaan om grappen over hoe lelijk het meisje wel niet is, twintig seconden lang. Kennelijk vonden de heren het stuk toch niet goed genoeg om op te nemen in de oudejaarsconference. Niet geheel verwonderlijk, want de heren zouden zelf wel uit eigen ervaring moeten weten hoe gemakkelijk grappen over uiterlijkheden kunnen worden gemaakt.
-citaat kritiek Nijeboer in de Volkskrant (24 dec 2003)
-Discussieer mee op het Zwartekat Forum